Sú krásne, ale často nepohodlné. Milované vysoké lodičky, červené ihličky a remienkové sandále po pár hodinách nešťastne vymieňame za pohodlnejší model. Je to vôbec možné, nosiť opätky bez bolesti?
Tradícia vysokých topánok siaha až do 16. storočia a pochádza z Ázie. Zo začiatku ich nosili muži, ale omrzelo ich to. My ženy sme si ich naopak zamilovali. Najmä pre výhody, ktoré určite dobre poznáte. Vďaka opätkom pôsobia naše nohy štíhlejšie, dlhšie a chodidlo je naoko kratšie.
Bohužiaľ, za nosenie opätkov často platíme daň, o ktorej sa už hovorí menej ako o jarných trendoch na rok 2020. Bolesti chrbta, otlaky, ale aj závažnejšie zdravotné dôsledky.
Ak sa im chcete vyhnúť a opätkov sa nemienite vzdať, treba vedieť, ako na to. Veď ani Popoluška nešla na ples bez opätkov. Základom je správna výška a hrúbka opätku, vhodný materiál topánky, pevný členok a kvalitná a formovaná stielka tlmiaca nárazy.
1. Správna veľkosť topánky
Už dlho si kupujete jednu a tú istú veľkosť? Noha sa vekom mení, preto z času na čas vyskúšajte aj o číslo väčší model. Navyše, pri rôznych tvaroch topánok vám môžu vyhovovať odlišné veľkosti. Ako spoznáte vhodnú veľkosť obuvi? V zásade musí byť medzi najdlhším prstom a topánkou vždy ešte priestor.
Odborníci radia kupovať topánky vždy na konci dňa, kedy je vaša noha o niečo širšia ako ráno. Obuv vám musí doslova sedieť ako uliata. Kombinácia vhodnej veľkosti, tvaru a kvalitného materiálu zabezpečí, že vás nohy po pár hodinách nebudú bolieť ani vo vysokých opätkoch.
2. Členok by mal byť fixovaný
Čím sú topánky v oblasti členku pevnejšie, tým máte lepšiu stabilitu. Váha celého tela sa rovnomernejšie rozloží a netrpia len brušká v prednej časti nohy. Ak sa chystáte na ples a túžite po sandáloch alebo lodičkách, zvoľte modely, ktoré majú v členku remienok. Takéto topánky sú stabilnejšie a určite si v nich zatancujete dlhšie.
3. Vhodná výška opätku a platforma
Absolútne rozumieme, že z času na čas zatúžite obuť si poriadne opätky a pretancovať v nich celú noc. Avšak opätok na bežné nosenie by nemal byť vyšší ako štyri centimetre. To je pomerne málo. Riešením sú lodičky na platforme. Nielenže si môžete dovoliť vyšší opätok, ale aj samotná hrúbka platformy prispeje vášmu pohodliu. Hrubšia podrážka lepšie tlmí nárazy, a tak nebudete cítiť každú nerovnosť na chodníku.
Na príležitostné nosenie si môžete dopriať aj opätok okolo deväť či desať centimetrov, ale do vyšších čísel sa radšej nepúšťajte. Hrúbka podrážky pri nosení v interiéri nezohráva veľkú úlohu. Pri takýchto modeloch je dôležitejšia mäkká vnútorná stielka. Pohodlné sú aj topánky na hrubšom opätku.
4. Gélové vložky tlmia nárazy
A potom sú tu tie spomínané špeciálne príležitosti, kedy jednoducho neprichádza do úvahy nič iné, iba dokonalé a vysoké lodičky. Aj v tomto prípade si môžete uľaviť od bolesti po pretancovanej noci.
Prvou zásadou je roznosiť topánky ešte pred konkrétnou akciou. Pokojne si dajte ponožky a prechádzajte sa v topánkach po dome, seďte v nich, jednoducho urobte všetko preto, aby sa čo najviac prispôsobili vašej nohe.
Druhým krokom sú gélové alebo penové vložky do topánok. Zmiernia najmä tlak na špičku nôh. V špecializovaných obchodoch vám dokonca poradia konkrétnu vložku podľa vášho typu nohy a klenby. Odborne sa táto pomôcka nazýva metatarzálne vankúšiky.
5. Nechajte vaše chodidlá vydýchnuť
Obuv na opätku striedajte s nižšími a pohodlnejšími modelmi. Opatrne s obľúbenými „balerínkami“, ani tento typ topánky bez opätku nie je zdravý pre vaše nohy.
Ak potrebujete nosiť opätky v práci, na cestu do zamestnania si obujte niečo pohodlné, naopak, ak máte prácu, kde sa opätky nevyžadujú, zbytočne si nohy nezaťažujte a radšej si ich doprajte na kávu s kamarátkou alebo rande s manželom. Večer po náročnom dni nezabudnite nohám dopriať trochu oddychu. Stačí aj obyčajné vyloženie nôh nad úroveň srdca. Pri častom nosení opätkov investujte do pravidelného ošetrenia u pedikérky, prípadne doprajte nohám domáci kúpeľ v relaxačnej soli.