Ako kombinovať zelenú? S čím skombinovať modrú? Čo si obliecť k hnedej? Kto sa má v tomto vyznať?! Nie každá z nás má ten dar, ladiť farebné oblečenie intuitívne. Dnes vám predstavíme jednoduchý spôsob, ako kombinovať farby v oblečení pomocou Osvaldovho kruhu.

Práve sa pozeráte do svojho šatníka, vidíte tam rôzne sukne, nohavice, blúzky či iné kúsky oblečenia vo farbách od výmyslu sveta. Váš šatník ponúka toľko dokonalých farebných kombinácií, avšak vy znova vytiahnete modré rifle a doladíte ich bielym tričkombielymi teniskami. Nie žeby bolo niečo zlé na modro-bielej farebnej kombinácií, ale farby na vašom oblečení niekedy dokážu zázraky.

Prečo je dôležité naučiť sa, ako kombinovať farby v oblečení?

Móda je dôležitou súčasťou našich životov. Prvá vec, ktorú si na druhom človeku zvyčajne všimneme, je práve oblečenie. Ťažko sa to priznáva, ale väčšina z nás súdi človeka už na prvý pohľad. Všetci chceme samozrejme spraviť dobrý dojem, preto riešime otázky typu: Ako sa obliecť na pohovor, aké farby v oblečení spolu ladia alebo aký je dress code na svadbe. Môžeme to kľudne povedať aj tak, že prešľapy sa v móde neodpúšťajú.

Farby na vašom oblečení majú oveľa väčšiu silu, ako len to, že odzrkadľujú našu náladu. Chcete vyzerať elegantne, priateľsky, chudšie či dokonca vyzývavo? Prečo to neukázať farbami na vašom oblečení? Námietky tipu: pretože neviem, ako kombinovať farby v oblečení neberieme! Vieme, že každá z nás si vyberá tú jednoduchšiu cestu. Radšej si ráno na rýchlo oblečiem overenú farebnú klasiku, ako by som mala hodinu skúmať, ktoré farby spolu ladia a ktoré naopak vôbec. A keďže ste sa v našom článku dostali až sem, chcete túto rutinu zmeniť. Poďme sa spolu naučiť, ako kombinovať farby v oblečení úplne jednoduchým spôsobom.

Pri kombinovaní farieb v oblečení vám pomôže Osvaldov kruh

Osvaldov kruh je alfou a omegou v kombinovaní farieb. Ak ho správne pochopíte, naučíte sa správne kombinovať nielen oblečenie, ale aj bytové doplnky. Už z názvu, Osvaldov kruh, vyplýva, že je to istý kruh, ktorý pozostáva z rôznych farebných odtieňov. Ako teda kombinovať farby pomocou Osvaldovho kruhu?

#1 Odtiene jednej farby na Osvaldovom kruhu

Nie ste fanúšičkou výrazných farebných kontrastov a túžite skôr po minimalistickom pekne zladenom outfite? Zvoľte oblečenie v rôznych odtieňoch jednej farby. Na Osvaldovom kruhu môžeme vidieť, že každá farba má niekoľko odtieňov, symbolizuje to jeden farebný výsek. Pridávaním bielej vznikne o niečo svetlejšia farba ako pôvodná a naopak pridávaním čiernej vzniká tmavšia. Ak svoj outfit zladíte do jednej farby, ale s rôznymi odtieňmi, vytvoríte tak dokonalý outfit „tón v tóne.“

Inšpirujte sa: Minimalistický outfit „tón v tóne“

Základom outfitu „tón v tóne“ je vrstvenie. Nebojte sa kombinovať rôzne materiály – svetrové, čipka, kožaAk chcete byť výraznejšia, zvoľte aj výrazné farby, ak ste naopak jemnejší, menej výrazný typ, siahnite po zemitých, neutrálnych farbách.

Skombinujte:

Čo poviete na tento outfit „tón v tóne“?

#2 Harmonické farby

Chcete zapôsobiť, vytvoriť sympatický či upokojujúci dojem? Zvoľte harmonické farby z Osvaldovho kruhu. Tieto farebné kombinácie nám ponúkla sama príroda, často sa s nimi môžete stretnúť napríklad na kvetoch či stromoch. Zvoľte jednu základnú farbu, napríklad ružovú. Následne vyberte harmonickú farbu. Môže to byť farba hneď vedľa (fialová) alebo farba vzdialená o jeden výsek (modrá).

Malá inšpirácia: trendy outfit na pláž

Harmonické farby nádherne ladia aj v prípade pastelových farieb. Kľudne môžete skombinovať aj 3 harmonické farby.

Stačí zladiť:

#3 Kontrastné farby

Harmonické outfity sú pre vás nuda? Chcete skôr zažiariť, vytvoriť živý dynamický outfit, ktorý upúta pozornosť každého? Nech sa páči! Osvaldov kruh vám pomôže aj s takýmto outfitom. Stačí vybrať hlavnú farbu, pozrieť sa priamo oproti nej a dokonalý kontrast je na svete. S kontrastnými farbami musíme byť opatrné. Je dôležité vybrať aj správny odtieň jednotlivých farieb. Ak vyberiete nesprávny odtieň, farby na vašom oblečení sa môžu „biť“, ak naopak vyberiete tie správne, budú sa nádherne dopĺňať.

Inšpirujte sa: Kontrastný štýl

Nebojte sa experimentovať, oživiť váš štýl. Dodajte vášmu outfitu život pomocou kontrastov. Pamätajte však pritom, že len jedna farba môže byť základná. Doplnkové farby sa zvyčajne používajú v menšej miere ako jemný akcent.

Dokonalý kontrastný outfit:

#4 Trojfarebný outfit pomocou Osvaldovho kruhu

Nebojte sa vo vašom outfite použiť aj 3 farby. Poznáme dve možnosti ako skombinovať 3 farby pomocou Osvaldovho kruhu. Prvou metódou vytvoríte jemný kontrastný outfit. Toto je podľa nás najzaujímavejšia kombinácia. Vďaka tretej farbe sa z vysokého kontrastu stane jemný harmonický akcent. Vyberiete dve skoro susediace farby. Tretia farba je kontrastná k farbe, ktorá je medzi týmito dvoma skoro susediacimi farbami.

Jemný kontrastný outfit vytvoríte pomocou:

A na záver kúsok výstrednosti…

Milujete farby, ktoré omladia, doslova kričia o pozornosť, ale aj tak nádherne spolu ladia? Posledná metóda je ako stvorená pre vás. Vyberte 3 farby, ktoré delia Osvaldov kruh na rovnaké časti.

V praxi to vyzerá takto:

Mali by ste odvahu na takýto extravagantný outfit?

Ešte, aby sme nezabudli…

V dnešnom článku ako kombinovať farby v oblečení, sme sa naučili ako skombinovať dve alebo tri farby v oblečení či doplnkoch. Ak však chcete vyzerať naozaj dokonalo vo vašom farebnom outfite, je dôležité, aby ste vybrali tie farby, ktoré najviac pristanú vašej pleti či postave. V nasledovnom videu môžete zistiť, aký farebný tip ste a aké farby sa vám hodia.    

Dúfame, že vás náš blog aspoň trošku motivoval a taktiež niečo naučil. Nechajte sa inšpirovať našimi farebnými kombináciami alebo si vytvorte svoje vlastné! Teraz to už určite zvládnete aj vy! 🙂

Ak sa vám páčili naše tipy ako kombinovať farby v oblečení, nezabudnite navštíviť náš e-shop www.topankovo.sk, kde si môžete zladiť vlastný farebný outfit. Ak milujete aj nádherne zladené spodné prádlo odporúčame www.saxana.sk. Pre ďalšie trendy inšpirácie si prečítajte naše ostatné články na blogu Fashion Secrets. A ak chcete byť v téme módy stále v obraze nezabudnite sledovať náš facebook @topankovo.sk a instagram @topankovo.