Aj s nepríjemnosťou ako je zápach z topánok sa môžeme stretnúť v prípade uzavretej obuvi. Ako obuv dezinfikovať, aký sprej do topánok vybrať, prípadne ako si jeden doma pripraviť, tak o tom bude dnešný článok.

Dôvodov prečo vaša obuv zapácha môže byť hneď niekoľko a nemusí to hneď signalizovať nedostatočnú hygienu. Smrad v topánkach vzniká hlavne vlhkom či nedostatočnou priedušnosťou obuvi. Vlhko a uzavretý priestor topánok sú obľúbeným prostredím pre baktérie, a to by ste mali mať na pamäti neustále. Ak sa chcete zápachu z topánok vyhnúť úplne, mali by ste si osvojiť týchto 5 zásad hygienickej obuvi.

1. do topánok vždy čisté ponožky

2. do uzavretej obuvi len s kvalitnými ponožkami

3. pri nadmernom potení nôh používať antiperspirant alebo osviežovač obuvi

4. po prechádzke v mokrom počasí, topánky poriadne osušiť

5. obuv preventívne dezinfikovať

Ako obuv dezinfikovať

Najľahšou cestou je zakúpiť si dezinfekciu obuvi a podľa návodu topánky poriadne vydezinfikovať. Pri výbere by ste mali dbať na to, či daný prostriedok zápach z topánok len „maskuje“, ale ho odstraňuje. Na trhu sú momentálne dezinfekčné prostriedky na topánky, ktoré sú dezodorantom a osviežovačom zároveň. Môžete ich teda používať preventívne, kedykoľvek budete cítiť potrebu.

Mohlo by vás zaujímať: Ako vyčistiť semišové topánky

V prípade, že pomoc so zápachom z topánok potrebujete hneď a okamžite, skúste niektorý z týchto domácich „receptov“.

Odstráňte zápach z topánok pomocou Sódy bikarbóny

Tú by mal mať doma každý. Stačí ak vnútro vašej obuvi vysypete sódou a topánky necháte aspoň 12 hodín oddychovať. Následne sódu vysypte, zvyšky poriadne vysajte vysávačom a pre príjemnú vôňu, vložte do topánok zopár kúskov kôry z citrusov. Opäť stačí nechať niekoľko hodín pôsobiť a vaše topánky budú mať sviežu, ľahkú vôňu čistoty.

Mráz

Mráz je univerzálny odstraňovač baktérií nie len čo sa zápachu z topánok týka. Topánky jednoducho vložte do igelitového vrecka, dajte do mrazničky a nechajte mráz pôsobiť aspoň 24 hodín. Po tejto dobe by malo byť všetkým baktériám koniec. Následne, do nich opäť vložte kôru z citrusov. Topánky budú voňavé ako nové.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Ako roztiahnuť topánky 

Ocot je účinný proti zapáchajúcim topánkam

Vyrobte si doma dezinfekčný sprej do topánok proti zápachu. Je to veľmi jednoduché. Použite rovnaké množstvo octu a rovnaké množstvo vody. Túto zmes nalejte do fľaštičky s rozprašovačom a poriadne zatraste. Následne topánky z vnútra vystriekajte a nechajte uschnúť. Ocot spoľahlivo zabije všetky baktérie, s ktorými ste vo vašich topánkach bojovali.

Pozor, si dajte na farebné časti topánok, môže sa stať, že ocot spolu s baktériami odstránia aj niektoré farbivo. Preto, ak by ste chceli vyčistiť biele tenisky a neviete ako na to, v tomto článku vám poradíme krok po kroku: Ako vyčistiť biele tenisky 

Čo na voňavé topánky?

Ak ste už boj s baktériami a plesňami v topánkach vyhrali, je na čase udržiavať topánky čisté a voňavé neustále. Siahnuť môžete po osviežovači obuvi, ktorý nájdete v každom obchode a e-shope s topánkami alebo opäť vyskúšať domáce triky.

Okrem spomínanej kôry z pomaranča, citróna alebo grapefruitu, sú skvelou možnosťou aj bylinky ako napríklad levanduľa. Vlhkosť odstráni a zároveň krásne topánky rozvonia aj čajové vrecúško prípadne po domácky vyrobený sprej do topánok proti zápachu. Stačí si vybrať esenciálny olej so sviežou vôňou, zopár kvapiek naliať do fľaštičky s vodou, poriadne zatrepať a rozprašovačom topánky krásne prevoňať. Tento prípravok môžete preventívne používať na všetky topánky a mať svoj vlastný sprej proti smradu z topánok vždy po ruke.