Pracovný pohovor je pre mnohých z nás stresujúcou záležitosťou, ktorej musíme čeliť. Hovorí sa, že na výzore nezáleží. Toto však neplatí v prípade pracovného pohovoru. Je to totiž prvá príležitosť, ako môžete zapôsobiť na svojho potenciálneho zamestnávateľa a preto by ste nemali nič podceniť. Úspešné pracovné pohovory závisia aj od celkovej vizáže. Preto Váš dobre premyslený zovňajšok, môže pomôcť presvedčiť manažéra, že sa do spoločnosti perfektne hodíte.

ako sa obliecť na pohovor, ako sa správne obliecť na pracovný pohovor, vhodný outfit na pracovný pohovor, dresscode na pracovný pohovor
Office look

Ak premýšľate, čo si obliecť na pohovor, najdôležitejšie je mať na pamäti, aby ste vyzerali vždy čisto, elegantne, profesionálne bez ohľadu na typ práce, o ktorú sa uchádzate. Nezabudnite však na komfort, ktorý je v prípade pracovného pohovoru nevyhnutný. My sme pre Vás pripravili malý guideline, ktorý Vám uľahčí proces výberu vhodného outfitu na pracovný pohovor.

Hlavné zásady

1. Research spoločnosti

Predtým ako sa pustíte do samotného výberu oblečenia na pracovný pohovor, je dôležité si zistiť čo najviac informácií o danej spoločnosti. Môžete prelistovať ich webovú stránku, či jednotlivé profily sociálnych médií, ktoré Vám pomôžu lepšie identifikovať podnikovú kultúru, či dress code firmy. 

2. Komfort je základ

Prečo je komfortné oblečenie dôležité pri pracovnom pohovore? Každý z nás je totiž v tejto situácii pod vplyvom veľkého stresu a preto by sme mali eliminovať faktory, ktoré by nám tento stres mohli ešte znásobiť. Ak Vás bude rozptyľovať svrbivá blúzka, či príliš úzke nohavice, určite nepodáte svoj najlepší výkon.

3. Outfit si vyskúšajte

Napriek tomu, že ste si už oblečenie na svoj pohovor vyskúšali pred samotnou kúpou, oblečte si ho ešte raz pred pohovorom. Tým sa uistíte, že je outfit naozaj pohodlný a vhodný. Vyskúšajte si, či sa v ňom môžete komfortne hýbať, pohodlne chodiť, či sedieť.

4. Čomu sa určite treba vyhnúť

Vyhnite sa ležérnym alebo oversized svetrom, zle padnúcim šatám, hlbokým výstrihom a tkanine, ktorá sa ľahko pokrčí. Zamerajte sa skôr na neutrálne farby a jednoduché vzory. Čo sa týka šperkov, vyhnite sa mohutným, veľkým alebo rušivým náramkom, náhrdelníkom a náušniciam. Namiesto toho dajte prednosť jednoduchým kruhom alebo napichovacím náušniciam. Ak nosíte lak na nechty, uistite sa, že nie je zošúchaný a zvoľte klasické, tlmené farby.

Naše tipy

1. Čo na vrch?

Topy – zvoľte top, ktorý je jednofarebný, pohodlný, profesionálny a konzervatívny.

Top/blúzka + vesta o tejto kombinácii môžete uvažovať nielen v zime, ale aj v lete.

Blúzka + sako/blejzer – týmto spojením rozhodne nič nepokazíte, pretože saká a blúzky sú jednoznačne stálicou pracovných pohovorov.

Blúzka + pletený sveterv zimných mesiacoch môžete sako vymeniť za príjemný pletený sveter.

2. Čím doladiť zvršok?

Toto rozhodnutie je už len na Vás. Siahnite po tom, v čom sa cítite lepšie a pohodlnejšie. Dbajte však o to, aby všetky vaše kúsky farebne ladili. Ako dosiahnuť, aby váš outfit ladil sa dozviete v našom článku: Ako kombinovať farby v oblečení.

Elegantné nohavice ak dáte prednosť nohaviciam, elegantné s rozšíreným strihom, či s užším strihom a vysokým pásom Vás určite nesklamú. 

Sukne ak sa rozhodnete pre sukňu, dajte si pozor na jej dĺžku, nemala by byť kratšia ako tesne nad kolená a taktiež pri tejto alternatíve sú nevyhnutné aj silonky, či pančušky.

3. Nezabudnite na šaty!

Aj keď šaty nie sú často preferovaným kúskom pre pracovné pohovory, v teplých letných dňoch sú veľmi príjemnou alternatívou. Platia pre ne rovnaké pravidlá dĺžky ako v prípade sukní, a taktiež si dajte pozor na ramená, ktoré musia byť vždy zahalené!

Dúfame, že si vďaka nášmu guideline-u vyberiete outfit, v ktorom sa budete na pracovnom pohovore cítiť príjemne, pohodlne, no zároveň sebaisto, vďaka čomu určite podáte ten najlepší výkon.