Potrebujete kvalitné bežecké tenisky, ale neviete ako na to? Nezúfajte, pretože my Vám ponúkame pár užitočných rád, ktoré Vám uľahčia výber správnych bežeckých tenisiek. Aj keď neexistuje jediná bežecká obuv, ktorá by bola ideálna pre každého, naše rady Vám pomôžu nájsť tenisky, ktoré pre Vás budú ako stvorené.

Čím sú bežecké tenisky špecifické?

Bežecká obuv môže na prvý pohľad vyzerať ako obyčajné tenisky, avšak obsahuje špecializovanú technológiu, ktorá Vám pri behu pomôže. Naše chodidlo pri behu dopadá na zem v podstate rovnakým spôsobom ako pri každom kroku. Na rozdiel od obyčajných tenisiek je bežecká obuv o polovicu ľahšia. Tiež je navrhnutá tak, aby zabránila zraneniu pri opakovanom pohybe tým, že obsahuje špecifické odpruženie, ktoré pomáha pri tlmení nárazov, ako aj dizajnové prvky, ktoré uľahčujú pohyb vpred. Teraz už ale prejdime na konkrétne rady!

1. Veľkosť a šírka tenisiek!

Správna veľkosť a šírka tenisiek sú najdôležitejšie faktory pri výbere bežeckej obuvi. Každý veľmi dobre poznáme veľkosť svojich topánok, ktoré využívame na bežné nosenie. Avšak pri bežeckej obuvi by sme sa nemali riadiť týmito univerzálnymi veľkostnými tabuľkami. Vo všeobecnosti by mala byť bežecká obuv o pol čísla väčšia (6-8 mm) ako bežná obuv, čo umožní chodidlám viac priestoru na pohyb pri behu. Čo sa týka šírky, ideálna je taká, pri ktorej dokážete pohybovať nohou zo strany na stranu a nedotýkate sa pritom stielky.

2. Cesta vs. trail

Ďalším dôležitým faktorom je povrch, po ktorom sa rozhodnete behať. Môžeme hovoriť o 2 základných povrchoch, a to sú cesta alebo trail, respektíve terén. Pre jednotlivé druhy povrchu sú vhodné odlišné typy bežeckej obuvi s rozdielnymi charakteristickými vlastnosťami. 


Ak si vyberiete cestu, odporúčame cestnú obuv, ktorá sa vyznačuje tvrdšou gumenou podrážkou, keďže na ceste dochádza k jej rýchlejšiemu opotrebovaniu. Pri behaní po ceste sa predpokladá štandardný a nemenný pohyb, takže nie je potrebná flexibilita podrážky. Nad ňou by sa malo nachádzať silné tlmenie, ktoré chráni Vaše chodidlo pred nástrahami pevnej cesty. A na záver zvršok, ktorý je mnohokrát veľmi široký a vytvorený z jemnej sieťoviny, vďaka ktorej si topánka drží po celú dobu behu veľmi príjemnú klímu a nevadí jej ani beh po rozpálenom asfalte. Odporúčame tenisky značky Adidas, New Balance, Skechers alebo tiež Reebok.

Ak sa rozhodnete behať po traili resp. teréne, budú pre Vás výhodnejšie trailové tenisky, ktoré ponúkajú lepšie držanie a podporu členkov, čo je pre beh v nerovnom teréne nevyhnutné. Majú väčšie výstupky („zarážky“ na podrážke) ako cestná obuv, pre lepšie držanie na nerovnom povrchu. Spravidla sú tuhšie a poskytujú tak väčšiu podporu na drsných chodníkoch a nerovných povrchoch. Medzi typickú trailovú obuv môžeme zaradiť aj turistické topánky.

3. Analýza chodidla

Predpokladom pre vhodný výber bežeckej obuvi je jednoznačne poznanie typu svojho chodidla. Zabránite tak nepríjemnostiam pri dlhodobejšom používaní obuvi. Existujú tri základné typy: supinácia, pronácia a neutrálny došľap. Pohyb chodidla a členku, ktorý vzniká pri behu pre účinnejšie tlmenie dopadu, je spojený s rotáciou samotného chodidla.

Podľa smeru pohybu chodidla rozlišujeme:

  • pronáciu – pohyb smerujúci do vnútornej strany, chodidlo našľapuje viac na vnútornú stranu; vyskytuje sa u bežcov s plochými chodidlami, alebo s nohami do X
  • supináciu – pohyb smerujúci do vonkajšej strany; chodidlo našľapuje viac na vonkajšiu stranu; vyskytuje sa u bežcov s vysokou klenbou
  • neutrálny došľap – priamy pohyb bez vyklenutia do strán, chodidlo sa pronizuje normálne

Jedným zo spôsobov identifikácie typu Vášho chodidla je kontrola jeho stopy.

4. Kompatibilita: bežecké tenisky s typom chodidla

Keď už ste správne určili typ svojho chodidla, následne odporúčame výber obuvi, ktorá je s ním kompatibilná. 

  • Pre chodidlá s neutrálnym došľapom sú vhodné stabilizačné bežecké topánky. Sú často ľahšie ako ostatné modely a preto sa zvyknú označovať aj názvom LIGHTWEIGHT NEUTRAL. Sú určené pre rýchlych a výkonných bežcov. 
  • Čo sa týka supinácie, špeciálne topánky na supináciu sa nevyrábajú. Je menej častá a správny bežecký krok si ju do určitej miery aj vyžaduje.
  • Pre elimináciu negatívnych dopadov a možných zranení pri pronácii odporúčame podpornú bežeckú obuv alebo vložky do topánok. Bývajú označované aj ako STABILITY či SUPPORT obuv (pri rôznych výrobcoch sa môžeme stretnúť s rôznym označením). Zvyčajne tento typ obuvi disponuje nejakou formou štruktúry na podporu nohy, členku a klenby tak, aby sa zabránilo nadmernej pronácii.

5. Štýl nie je dôležitý!

Pokiaľ ide o bežeckú obuv, prednosť má funkcia pred štýlom. Nenechajte sa preto zlákať na najkrajší, najštýlovejší a najnovší pár tenisiek na trhu. Je pravda, že bežecká obuv možno nevyzerá práve najštýlovejšie, no pri behu nie je ani dôležité byť čo najmodernejší, ale ide o komfort, ktorý majú tenisky poskytnúť. A preto odporúčame zaobstarať si radšej obuv, ktorá Vám s najväčšou pravdepodobnosťou umožní ten najlepší výkon.  

Dúfame, že Vám naše rady budú nápomocné a Vy si tak vyberiete tú správnu bežeckú obuv, ktorá Vám zabezpečí komfort, na základe čoho dosiahnete ten najlepší výkon!