Sako je kúsok, ktorý využijeme v každom ročnom období, a aj počas chladnejších letných večerov. Vieme si ho len tak prehodiť cez plecia počas dlhých večerných prechádzok, či už namiesto bundy alebo svetríka. K letným šatám, sukni či rifliam… Je must have kúskom v našich šatníkoch. Nie len, že sa dá kombinovať na mnoho spôsobov, ale je vhodné na akúkoľvek príležitosť. Preto je podstatné vybrať si to správne. To však môže byť ťažkým orieškom pre nejednu z nás. Tak ako si vybrať spomedzi obrovskej ponuky? My vám poradíme!

Čo je dôležité pri výbere?

Pri výbere by sme sa mali riadiť niekoľkými pravidlami. Hneď na začiatku nám sako musí sedieť v ramenách. Tiež je dôležité ho bez problémov zapnúť cez prsia tak, aby sa látka nikde nenapínala a „neťahala“ nás. Rukávy by mali končiť tam, kde sa ohýba zápästie. Pri skúšaní v obchode sa kľudne hýbte  ako v bežné dni- zdvíhajte ruky, naťahujte sa, otáčajte a pozorujte pri tom ako sa sako správa a či vám je v ňom napriek všetkému stále pohodlne. Dĺžka saka je tiež veľmi podstatná. Práve ňou vieme zvýrazniť alebo zakryť to, čo potrebujeme.

Nízka postava

Ženy s nízkou postavou túžia po pár centimetroch navyše. Docieliť to môžeme práve sakom, ktoré by malo byť skrátené a vypasované. Práve takýto strih vytvára ilúziu vyššej postavy, pretože necháte vyniknúť nohy v celej dĺžke. Určite zabudnite na bolerka, tie sú momentálne out. Vyvarovať by ste sa mali aj  dlhým rovným strihom, ktoré vám opticky ukradnú ďalšie centimetre. Ako si ich pridať sme písali aj v článku TU . Tak sa inšpirujte!

Postava s tvarom presýpacích hodín

Pri tomto type postavy chceme zvýrazniť pás. To docielime použitím opaska. Buď zvolíme vlastný, ktorý môžeme kombinovať s kabelkou či topánkami, alebo si zaobstaráme sako už s opaskom. Pretože práve opasok nám opticky zúži celú postavu. Svojou dĺžkou by malo sako končiť tam, kde sa začínajú rozširovať boky. Jemne tak bude kopírovať ženskú líniu. Ak by sme zvolili dlhší model, sako by sa vytvarovalo do A-čkového strihu a to by nám pridalo objem v spodnej časti tela. 

Postava v tvare obdĺžnika- chlapčenská postava

Ženy s týmto typom postavy chcú vytvarovať svoje telo, aby vyzeralo viac žensky a sexy. Aj tu je veľmi nápomocný opasok, ktorý vytvorí užší pás, tak ako pri postave presýpacích hodín, kde sme ho chceli zvýrazniť. Pomôcť si vieme aj zapnutím gombíka, najlepšie len jedného. Viac gombíkov nám pás nevytvaruje tak ako si v tomto prípade želáme. Skvelou voľbou sú vypchávky na ramenách, ktoré túto sezónu hlásia obrovský návrat na módnu scénu.

Postava v tvare jablka

Postava tohto typu má svoje slabé miesto v oblasti pása. Práve túto časť by sme mali zakryť a zbytočne nezvýrazňovať bruško. Najlepšou voľbou je rovný a priliehavý strih saka, ktoré bude siahať až pod zadok. Taktiež hlboký výstrih do V alebo vertikálne pruhy vedia predĺžiť a opticky zúžiť postavu. Zabudnite na oversize saká. Taktiež sa vyhnite sakám s jedným gombíkom, ktorý sa zapína nad bruškom. Práve tento gombík opticky pridá pár kíl, čo nechceme. Ak chcete nosiť sako zapnuté, gombík sa má nachádzať nižšie alebo zvoľte viac gombíkov či dvojradové zapínanie.

Postava v tvare hrušky

Táto postava má plnšie tvary v spodnej časti tela. Preto by sme sa mali zamerať na vrchnú časť, ktorú chceme v tomto prípade vyvážiť. Tu sa riadime jednoduchým pravidlom- hore pridať, dole ubrať. Sako s mierne rozšírenými ramenami alebo vypchávkami bude tou správnou voľbou. Sako by malo presne sedieť cez prsia a jemne obopínať boky. Určite sa vyhnite krátkym a vypasovaným sačkám.