Nemusíte míňať veľa peňazí na oblečenie, aby ste vyzerali a cítili sa úžasne! Ak však chcete, aby vám vaše oblečenie vydržalo čo najdlhšie, venujte mu dostatočnú pozornosť. Bez ohľadu na to, či ste si niečo kúpili v značkovom butiku alebo ste oblečenie získali z druhej ruky, nezabudnite sa oň správne starať. Tu je našich 6 tipov, vďaka ktorým vám oblečenie vydrží ako nové čo najdlhšie.

1. Starostlivé pranie udrží oblečenie ako nové

Pranie je jedným z najväčších faktorov, ktoré ovplyvňujú životnosť vášho oblečenia. Aby ste zachovali kvalitu tkaniny, odporúčame pranie na ručný režim alebo na nízkej teplote v práčke. Taktiež je dôležité použiť správne pracie prostriedky, ako sú pracie prášky a aviváže, ktoré sú vhodné pre daný typ tkaniny. Taktiež neodporúčame príliš časté pranie odevov, ktoré môže v skutočnosti spôsobiť poškodenie vlákien, a tým znížiť životnosť oblečenia.

2. Perte oblečenie naruby!

Jedno z najjednoduchších, no často prehliadaných tipov na pranie. Pred vložením oblečenia do práčky nezabudnite obrátiť všetko naruby. Jediný cyklus môže spôsobiť veľké opotrebovanie oblečenia. Preto je lepšie, aby sa najviac poškodilo vnútro oblečenia, a nie jeho predná strana.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Ako odstrániť zápach z topánok 

3. Venujte pozornosť označeniam starostlivosti

Rôzne materiály vyžadujú rôzne prístupy k praniu. Vlna by sa napríklad mala prať iba vtedy, keď je to absolútne nevyhnutné, a to pomocou špecifického pracieho prostriedku na vlnu na jemný cyklus alebo ručné pranie. Venujte zvýšenú pozornosť pokynom na štítku, ktoré vám odporúčajú maximálnu odporúčanú teplotu, pri ktorej by sa mala bielizeň prať. Pokiaľ teda na štítku nie je uvedené len chemické čistenie…

4. Oblečenie ako nové vďaka šetrnému sušeniu

Sušenie v sušičke môže mať na bielizeň a tkaninu veľmi škodlivý efekt. Teplo a tlak v sušičke môžu spôsobiť to, že tkanina sa zmačká a stratí svoju pôvodnú formu. Preto je lepšie nechať odev uschnúť na vzduchu. Jediné veci, ktoré môžete pravidelne a bezpečne dávať do sušičky, sú obyčajné bavlnené košele, džínsy, pyžamá a mikiny. Všetko ostatné by malo schnúť na vzduchu. Vyhnite sa však vystavovaniu oblečenia na priamom slnku. Oblečenie tak môže stratiť farby a vyblednúť.

5. Opatrné žehlenie

Ak je to potrebné, žehlite iba na nízkej teplote a venujte pozornosť špecifickým pokynom na etikete. Niektoré tkaniny, ako napríklad hodváb, sa nemajú žehliť vôbec.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Ako vyčistiť biele tenisky

6. Správne skladovanie vám pomôže udržať vaše oblečenie ako nové

Skladovanie je ďalším dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje životnosť vášho oblečenia. Udržiavajte svoje oblečenie na vhodných vešiakoch alebo ho skladujte v šatníku bez tlaku na tkaninu. Dbajte aj na to, aby ste odevy udržiavali v čistote a v suchu, pretože plesne a baktérie môžu poškodiť tvar vášho oblečenia.

Ak dodržiavate tieto jednoduché tipy, vaše oblečenie vydrží ako nové čo najdlhšie. Viac zaujímavých tipov nájdete na našom blogu Fashionsecrets.