Šál – milovaný kúsok počas zimného obdobia, ktorý určite nechýba v šatníku žiadnej z nás. Môžeme ho nosiť ako jemný doplnok, ale aj ako výraznú časť zimného outfitu. Či už máte doma kašmírový šál alebo jednoduchý vlnený šál, vytiahnite ho zo zabudnutia šatníka a naučte sa s nami ako uviazať šál. Štvrtý tip vás určite prekvapí najviac!

Veľký šál, tunelový šál,…

Aké druhy šálov vlastne poznáme? V skratke si ich predstavme. Maxi alebo veľký šál, v súčasnosti známy aj ako oversized šál, charakterizuje už jeho názov. Svojou veľkosťou niekedy pripomína menšiu deku, takže je nepochybne výraznou súčasťou outfitu. Po kruhovom alebo inak tunelovom šále siahnu najmä milovníčky nenáročného štýlu. Je šitý do kruhu, takže ho stačí raz či dva krát omotať okolo krku a rovno vyraziť do chladného počasia. A v neposlednom rade klasika. Klasický šál veľmi netreba predstavovať. Svojou jednoduchosťou pripomína kus látky, ale na vytvorenie zaujímavého viazania je podľa nás najvhodnejší.

Oversized šál

Tunelový šál

Klasický šál

Podrobnejšie sa o druhoch šálov dočítate v našom článku: Typy šálov, vďaka ktorým v zime nezamrznete.

#1 Ako uviazať šál so zábavou

Tento štýl viazania je vhodný najmä pre väčšie pletené šály. Farbu a vzor necháme na vás. Musíme však podotknúť, že šál treba skombinovať so zvyškom outfitu. Dbajte najmä o to, aby farby spolu dokonale ladili. Vybrať tie správne farebné kombinácie sa naučíte v našom článku: Ako kombinovať farby v oblečení.

Poďme sa baviť:

 1. Šál po jeho dĺžke párkrát prehnite tak, aby vám jeho šírka vyhovovala. Ak chcete prekryť aj ústa s nosom, nechajte ho širší. Ak naopak chcete prekryť len krk, alebo docieliť estetický efekt – prehnite šál aspoň dvakrát. Hlavne nech je viazanie pohodlné.
 2. Odmerajte si približný stred šálu po jeho dĺžke a priložte si ho na čelo.
 3. Oba konce šálu prehoďte za chrbát, vzadu prekrížte a vráťte naspäť dopredu. (Teraz to trochu môže pripomínať čiapku.)
 4. Konce šálu sú prehodené na prsiach. Chyťte jeden koniec šálu na rohu a potiahnite ho popod druhý koniec na opačné plece. Rovnako urobte aj s druhým koncom.
 5. Teraz stačí už len stiahnuť z hlavy stred šálu smerom dole a viazanie je hotové.

#2 Ako nosiť šál na kabáte – véčkový výstrih

Väčšina zimných či prechodných kabátov má véčkový výstrih. Vyzerá to síce veľmi elegantne, ale ak pod kabátom neskrývate teplý sveter alebo rolák bude vám zima. Véčkový výstrih treba niečím vyplniť – najlepšie teplým šálom. Na tento štýl viazania odporúčame použiť najmä klasický šál, ktorý je o niečo tenší ako oversized šály. Vznikne nám pekná slučka a s priliš hrubým materiálom by to bolo náročné.

Poďme na to:

 1. Šál si položte na krk.
 2. Potiahnite za ľavý koniec tak, aby bol dvakrát dlhší ako pravý.
 3. Dlhší ľavý koniec omotajte okolo krku a vráťte ho na svoje miesto. Oba konce sú teraz približne rovnako dlhé a ležia na prsiach.
 4. Okolo krku vám vznikol kruh. Vpredu ho kúsok odtiahnite od krku a z vrchu pretiahnite ľavý koniec tak, aby bol s pravým koncom na kríž.
 5. Ešte posledné úpravy a uzol do véčkového výstrihu je hotový.

#3 Ako uviazať šál nielen na kabát

Tento štýl viazania šálu môžete kľudne vyskúšať aj na sveter alebo teplé tričko. Rovnako ako v predošlom tipe odporúčame použiť šál z tenšieho materiálu. Jemný, decentný look vytvoríte použitím pleteného šálu z mäkkej vlny. Mal by byť tiež dostatočne dlhý, aby slučka vyzerala čo najlepšie.

Pripravte šál, začíname:

 1. Šál si položte na krk.
 2. Potiahnite za ľavý koniec tak, aby bol dvakrát dlhší ako pravý.
 3. Dlhší ľavý koniec omotajte okolo krku a vráťte ho na svoje miesto. Oba konce sú teraz približne rovnako dlhé a ležia na prsiach.
 4. Okolo krku vám vznikol kruh.
 5. Miesto kde sa kruh a pravý koniec pretínajú, odtiahnite od krku (približne na prednej strane pravého ramena).
 6. Ľavý koniec zvrchu prevlečte cez kruh a potiahnite ho dozadu na chrbát.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Ako nosiť šaty v zime 

#4 Ako NEviazať šál

Možno vás to prekvapí, ale niekedy je lepšie šál neviazať vôbec. Platí to najmä pre ovesized šále, ktoré kraľujú tejto sezóne a ešte niekoľkým určite budú. Maxi šále sú výrazné samé o sebe a dokážu krásne vyniknúť aj bez zaujímavého viazania.

V jednoduchosti je krása:

 1. omotajte šál raz okolo krku s koncami vpredu,
 2. omotajte šál raz okolo krku s koncami vzadu,
 3. vytvorte slučku, jeden koniec visí spredu a druhý na chrbte,
 4. prehoďte cez plecia,
 5. nechajte lemovať kabát po stranách, poprípade ho pripnite opaskom.

Veríme, že vás dnešný článok inšpiroval a šály si zamilujete rovnako ako my. Ak máte svoj obľúbený štýl viazania šálov budeme radi, ak sa s ním podelíte na našich sociálnych sieťach facebook @topankovo.sk a instagram @topankovo.

Páčili sa vám naše rady ako uviazať šál? Nezabudnite navštíviť náš e-shop www.topankovo.sk, kde môžete váš šatník doplniť o niekoľko štýlových šálov a šatiek. Ak milujete aj nádherne zladené spodné prádlo odporúčame www.saxana.sk. Pre ďalšie trendy inšpirácie si prečítajte naše ostatné články na blogu Fashion Secrets.