Rozhodujete sa kam s rodinou či priateľmi do Chorvátska? Ak idete prvý krát, určite si kladiete hneď niekoľko otázok. Pre pravidelného dovolenkára v Chorvátsku je to už bežná cesta bez neočakávaných okolností, ale tak či onak nepodceňte týchto pár bodov a nenechajte si vašu dovolenku zbytočne pokaziť.

Kontrola stavu vozidla

Pred naplánovaním cesty je potrebné zájsť s autom do servisu, alebo si ho svojpomocne skontrolovať. Predsa len, cesta trvá minimálne 6 hodín a to bez prestávok! Prebehnite základné prvky vášho vozidla ako je olej, brzdy a motor. Povinná výbava v aute by mala byť ponechaná aj s rezervným kolesom. Ak sa našli závady odstráňte ich a čo je dôležité, natankujte ešte „doma“!

Plánovanie trasy cez hraničné priechody

Aby sa z vašej niekoľkohodinovej cesty autom nestala nočná mora, je potrebné si zvoliť čo najvhodnejšiu trasu, vzhľadom na miesto vášho odchodu. Veľa vodičov si vyberá trasu Slovensko – Budapešť – Chorvátsko. Pri tejto trase odporúčame zakúpiť diaľničnú známku online, je to lacnejšie a určte väčšia istota, aby ste nemuseli mať zachádzku. 10-dňová stojí 13,66 euro a mesačná 18,40 euro. Je to o niečo lacnejšie a zároveň si ušetríte čas a cestu za jej kúpou.

Z hlavného mesta a okolia je vhodná trasa Slovensko – Rakúsko – Slovinsko – Chorvátsko. Táto cesta je odlišná hlavne v počte diaľničných známok. Rakúsku diaľničnú známku kupujte osobne, dá sa kúpiť aj na čerpacích staniciach na Slovensku v blízkosti hraníc. Pri kúpe online jej platnosť nadobúda až po 18 dňoch od jej úhrady. 10-dňová stojí 9,20 euro a 2-mesačná 26,80 euro.

Slovinskú diaľničnú známku kupujte ešte na rakúskej strane hneď na prvej čerpacej stanici, aby sa vám nestalo, že ste všetky „pumpy“ prešli, smerujete už na slovinské hranice a stále bez známky. Pozor na to, akú kupujete, ak idete na viac ako 7 nocí, potrebuje si kúpiť mesačnú za 30 eur, týždenná (7 dní)  je v ponuke za 15 eur.

Chorvátske mýto

Vedeli ste, že platiť mýto môžete aj kartou? Navyše je to určite pohodlnejšie a rýchlejšie. Pretože veľa vodičov značenie o platení a zaradení sa do správneho pruhu na diaľnici prehliadne a automaticky sa dostáva do kolóny, kde sa dá platiť len hotovosťou. To vôbec nie je nutné, veď prečo by sta mali čakať hodinu na zaplatenie, keď viete platiť pohodlne len priložením karty o terminál. Preto si treba všímať značenie a držať sa smeru NO CASH

Ubytovanie v Chorvátsku

V dobe internetu je veľmi jednoduché vybrať si kvalitné ubytovanie, stačí si len určiť lokalitu, nastaviť si kritéria a už len podľa dostupnosti v danej lokalite rezervovať ubytovanie. Mali by ste klásť dôraz na recenzie, určite si ich prečítajte, pretože cena je nastavená v Chorvátsku s veľmi malým rozdielom, či už bývate v starom dome upravenom pre dovolenkárov ďalej od pláže, v novom postavenom apartmánovom dome alebo vile s novými spotrebičmi a nábytkom. Nechcete predsa na dovolenke zažiť žiadne nepríjemné „prekvapenia“. Vhodný portál na hľadanie ubytovania je booking.com.

Zmenáreň, eurá a kuny

Ako ste už určite postrehli, Chorvátsko je v Európskej únii od roku 2013, no v krajine sa stále platí chorvátskou kunou (HRK).  Na cestu vám stačí len malá hotovosť, všade je možnosť platiť kartou, či už debetnou alebo kreditnou. Debetnou kartou vyberajte svoje peniaze z bankomatu, kreditkou plaťte svoje nákupy. Pozrite si aký je kurz na Slovensku, veľmi sa nelíši, a preto si peniaze môžete kľudne zameniť aj priamo na mieste. Väčšina ubytovateľov akceptuje aj eurá. Na trhoviskách a obchodíkoch so suvenírmi je potrebné platiť ich menou, t.j. kunami.

Chorvátsko si určite zamilujete pretože ponúka aj veľmi veľa krásnych pláží, ktoré sú ľahko dostupné autom. Je len na vás, či si dovolenku spestríte výletmi, alebo ostanete oddychovať pri „vašom“ ubytovaní.