To, že na veľkosti záleží, platí stopercentne, obzvlášť ak sa bavíme o topánkach. Vyznať sa v číslovaní topánok a nájsť si tu správnu veľkosť obuvi býva často kameňom úrazu, najmä pri nákupoch cez internet.

Aby sme vám túto večnú dilemu trocha uľahčili, pripravili sme krátky článok o tom, ako si vždy nájsť správnu veľkosť topánok.

V tom, ako by mala naša obuv vyzerať, či ktorá farba sa k nášmu aktuálnemu oblečeniu najviac hodí, máme väčšinou jasno. Nákupná horúčka alebo silná túžba vlastniť nový kúsok však môže spôsobiť, že venujeme málo pozornosti iným, dôležitejším veciam. Jednou z nich je veľkosť topánok. Možno, že vyzeráme dokonalo, ale ak naše nohy trpia, len ťažko sa budeme cítiť komfortne. A aj keď sa hovorí, že pre krásu sa trpí, v prípade topánok by to platiť nemalo.

Číslovanie topánok

Predpokladáme, že každý, kto tento článok číta, už nejaké skúsenosti s kúpou obuvi má. Viete teda, že ide o trocha háklivejšiu záležitosť, než je napríklad výber oblečenia. Je to obzvlášť chúlostivé, ak nakupujete online a vybraný produkt si neviete vyskúšať. Na číslovanie topánok sa totiž nemôžete stopercentne spoliehať. Je veľa rôznych faktorov, ktoré ovplyvnia to, či vám budú nové topánky sedieť a či sa v nich budú vaše nohy cítiť pohodlne.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Ako vyčistiť biele tenisky? 

Číslovanie topánok často nebýva jednotné. Štandardne poznáme tri kategórie veľkostí: európske, anglické a tzv. mondopointné. Mondopoint je číslovanie, pri ktorom určujete veľkosť topánok v cm (centimetroch) podľa dĺžky chodidla, od päty po špičku. Toto číslovanie bolo pôvodne vyvinuté na meranie nôh do lyžiarskych topánok. Každopádne, vidíte, že nejde len o strih a fazónu, ale aj o to, podľa ktorého číslovania sa daný výrobca riadi. Napríklad, ak podľa európskeho číslovania nosíte veľkosť 36, z lodičiek s anglickým číslovaním budete potrebovať skôr 35,5.

Ako si teda vybrať správnu veľkosť topánok?

Nuž, ak ste v tom doteraz nemali jasno, po prečítaní predchádzajúceho odseku tohto článku budete možno ešte zmätenejší. Čo s tým? Nakupujte v online obchodoch, ktoré k číslam svojich produktov ponúkajú aj vysvetlenie alebo, čo je ešte lepšie, k číslovaniu uvádzajú aj príslušnú dĺžku v centimetroch. A teda, nové topánky si tak budete môcť vybrať podľa presnejších parametrov. Ak sa domnievate, že vám bude stačiť pravítko zo školských čias a približný odhad, tak vás musíme sklamať.

Doprajte si intímnu chvíľku so svojimi chodidlami. Nebojte sa, nejdeme vás nahovárať na nejaké zvrátené aktivity. Radi by sme vám však poradili, ako si vybrať správnu veľkosť obuvi. Budete potrebovať papier, ceruzku a akúkoľvek pomôcku na meranie (pravítko, meter, meradlo).

Pripravení? Ideme na to!

1. Na papier nakreslite rovnú čiaru.

2. Položte papier na rovný povrch, a postavte sa naň tak, aby vaša päta a najdlhší prst boli na rovnej čiare.

3. Pätu oprite o pravouhlé pravítko a naznačte na papier čiarku, kde päta začína. To isté zopakujte aj na špičke.

4. Zmerajte vzdialenosť medzi krátkymi čiarkami.

5. Všetko zopakujte s druhou nohou.

6. Správny výsledok je ten väčší, topánky si teda vyberte podľa dlhšieho chodidla.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Ako roztiahnuť topánky 

Tabuľka veľkosti topánok

Každý online obchod s topánkami, by mal mať na svojej stránke veľkostnú tabuľku topánok, ktoré má v ponuke. Častokrát je to iba jedna, všeobecná tabuľka, ak si topánkový e-shop dá záležať, má v ponuke aj veľkostné tabuľky jednotlivých výrobcov, pri ktorých je uvádzaná aj veľkosť v centimetroch, pre jednoznačnú orientáciu.