Vysoké podpätky. Milované no zároveň nenávidené. Časť žien si bez nich nevie predstaviť svoje outfity, kým tá druhá, im nevie prísť na chuť a ich nosenie je pre ne doslova utrpením. Nech už patríte do prvej alebo druhej skupiny, jedno je jasné. Dámske lodičky sú sexi, vzrušujúce a neskutočne príťažlivé nielen v očiach mužov, ale aj mnohých žien.

História lodičiek

Čo ste možno netušili je, že podpätky boli v minulosti vytvorené pre mužov a ich história siaha až do Perzie. Aj keď módne chúťky Peržanov mohli byť rôzne, vysoké podpätky mali v tej dobe hlavne praktický význam. Podpätky udržiavali Perzských vojakov, pri jazde na koni v strmeňoch, čo im umožňovalo postaviť sa v sedle a strieľať šípy či hádzať oštepy.

Irán a Európa mali v tom období veľmi blízke obchodné vzťahy, čo dostalo vysoké topánky veľmi rýchlo aj na európsky trh. Podobne ako v Perzii, aj v Európe mali podpätky hlavne praktický účel. Používali sa ako ochrana topánok od špiny. Muži sa vďaka podpätkom cítili tiež väčší a mohutnejší, čím si zvyšovali svoje sebavedomie. Jedným z najznámejších obľúbencov vysokých podpätkov bol Ľudovít XIV., ktorý si nechával topánky s podpätkami vyrábať na mieru a prikazoval ich aj celému dvoru. V tom období sa stali vysoké podpätky znakom bohatstva. Vyrábali sa zo zamatu, saténu a s červenými podpätkami. Áno, šípite správne. Ľudovít XIV. zohral veľkú úlohu vo svete módy a práve ním sa inšpiroval aj samotný Christian Louboutin a jeho svetovo známe lodičky s červenou podrážkou.

Okolo päťdesiatych rokov dostali podpätky dnešný vzhľad a odvtedy sú lodičky základným kúskom šatníka nejednej ženy.

Dámske lodičky

Niektoré sme sa pre lodičky narodili, niektoré sa s vysokými podpätkami nespriatelíme celý život. Ak to však chcete s lodičkami predsa len skúsiť, choďte na to pomaly. Na začiatok sú dobrou voľbou nižšie a mohutnejšie podpätky, v ktorých sa budete cítiť stabilnejšie. Takto sa vyhnete zlomeným členkom, deformovanej chôdzi či neprirodzenému postaveniu tela.

Siahnuť môžete po klasike s nízkym podpätkom alebo staviť na zapínanie, vďaka ktorému bude vaša noha stabilnejšia a vy sa budete cítiť o čosi istejšie. Prekrížené zapínanie na lodičkách pôsobí navyše veľmi štýlovo, čo oceníte hlavne v prípade jednoduchších outfitov.

Nezabúdajte ani na materiál. Kožené lodičky vám poskytnú nielen komfort prírodného materiálu a zaručenej kvality. Veľkou výhodou kožených lodičiek je, že sa prispôsobia vašej nohe. Prvotné otlaky tak môžu po pár noseniach úplne zmiznúť a vaša lodička bude dokonalo prispôsobená vašej nohe.

Lodičky na platforme

Lodičky na platforme sú tou pravou cestou, ak si chcete pridať zopár centimetrov, ale nie na úkor svojho komfortu. Podpätok na vašich lodičkách tak môže byť o niečo vyšší ako by ste bežne zvládli, čo v konečnom dôsledku vyrovná platforma v prednej časti topánok. Vaše nohy tak budú neuveriteľne sexi a v pohodlí.

Must Have lodičky

Ak ste so svojimi prvými podpätkami pokročili, je čas siahnuť po kúskoch, ktoré budú nadčasové a praktické na nosenie. V tomto prípade nejde o výšku podpätku či o zaoblenie špičky, ale o farbu. Čierne lodičky sú nesmrteľná klasika, ktorú využijete na mnoho spôsobov. Hodia sa k spoločenským šatám, elegantným nohaviciam, no aj k rifliam. Podobne sú na tom biele a béžové lodičky. Svojim neutrálnym tónom s ľahkosťou doplnia akýkoľvek outfit a stále budú pôsobiť štýlovo a chic.

Lodičky pre pokročilé

Ak ste jednou z tých žien z filmu „Sex v meste“ a lodičky si obúvate aj na nákup do potravín, určite oceníte najnovšie trendy. Lodičky a la Manolo Blahnik či kúsok, od ktorého budú okoliu padať sánky, sú každoročne aj na slovenskom trhu. Stačí vedieť, kde hľadať a vaša zbierka dámskych lodičiek sa rozrastie o množstvo zaujímavých párov.