Už 22. apríla oslávime Deň Zeme. Oslávime? Je vôbec toto ten správny pojem? Oslava by vyzerala asi tak, že si pripijeme šampanským v plastových pohároch, vychutnáme tortu z papierových tanierov a s plastovými vidličkami. Za toto by nám Zem asi nepoďakovala. Akým darčekom by sme ju teda potešili? My jej dnes darujeme jeden celý článok, ktorý sa bude venovať témam slow fashion a udržateľnosť.

Zoznámte sa, slow fashion a udržateľná móda

Za posledné roky v módnom priemysle pribudlo niekoľko zaujímavých pojmov. Medzi ne patria aj slow fashion a udržateľná móda. Tieto dva pojmy sú si veľmi podobné. V článku o darovaní oblečenia nám Zuzka Sidorová v krátkosti prezradila filozofiu týchto pojmov.

Dôležité je vzniku odpadu predchádzať a investovať do odevov, ktoré sú kvalitné a ostanú vám v skrini dlho.

Zuzka Sidorová

…ešte by sme doplnili, že oceňujú spravodlivé zaobchádzanie s ľuďmi, zvieratami a planétou.

Kapsulový šatník ako základ slow fashion

Už ste si začali budovať kapsulový šatník, ktorý sme si predstavili v článku, ako kombinovať efektívne? Veríme, že ste v duchu odpovedali „áno“. Ak nie, možno vás definitívne presvedčí fakt, že kapsulový šatník šetrí životné prostredie. Nie sme síce odborníčky v matematike, ale toto je ľahká rovnica. Ak počet rôznych kombinácií jednotlivých kúskov vo vašom kapsulovom šatníku vynásobíte počtom rokov, ktoré jednotlivé kúsky vydržia, vyjde vám celkom zaujímavý výsledok. Ako ste už mohli z našej rovnice pochopiť, v kapsulovom šatníku hrá hlavnú úlohu kvalitné oblečenie, ktoré sa ľahko kombinuje a vydrží viac ako jednu trendy sezónu.

Udržateľné značky

Be Lenka

Ak hľadáte krásny dizajn a jedinečnú kvalitu nemusíte ísť ďaleko. Barefoot topánky slovenskej značky Be Lenka spĺňajú všetky kritériá. Kúsky tejto značky sú dôkazom, že udržateľná móda nemusí byť nuda. Značka Be Lenka začala svoju dlhú cestu šitím šatkových nosičov. Postupne rozšírila svoju ponuku o barefoot topánky a vzorované ponožky. Dnes sme rady, že súčasťou našich kapsulových šatníkov môžu byť kvalitné topánky slovenskej výroby.

Včelobal

Na Slovensku ešte ostaneme. Kúsky značky Včelobal síce neparia do kapsulového šatníka, ale v spojitosti s udržateľnosťou si zaslúžia byť spomenuté. Áno, dobre si pamätáte. Túto značku sme už spomínali v našom článku o eko darčekoch pre každého člena rodiny. Nemusí to byť len darček pre vašich najbližších, ale aj pre vašu domácnosť. Veď čo je lepšie ako navždy sa zbaviť plastových vreciek a potravinových fólií a nahradiť ich prírodnými obalmi s krásnym dizajnom.

Thought

Áno, aj na ponožkách záleží! Možno si teraz poviete, veď jedny ponožky hore-dole. Avšak, čo ak sa táto veta zopakuje znova a znova. Už to nebude jeden pár ponožiek, ale hneď niekoľko. Vaše nohy sa predsa tiež budú cítiť lepšie v kvalitných materiáloch. Lásku k prírode značka Thought preniesla do svojich produktov a pridala ešte kvapku zaujímavých motívov.  Tieto krásky vás v zime poriadne zahrejú a lete pohladia pohodlnosťou. Dokonalá kombinácia, čo poviete?