Spoločenská etiketa má dosah aj na módu. Zvoliť formal dress code alebo casual? Táto otázka býva občas poriadnou dilemou. Obzvlášť, keď pravidlá toho, čo si na svadbu obliecť ako hosť nie sú úplne jednoznačné. Ako by však mal vyzerať dress code na svadbu?

Každá svadba je iná, sú rôzne typy osláv a obradov, a aj oblečenie by sa malo prispôsobovať „okolnostiam“. A tu nenarážame len na počasie alebo ročné obdobie. Ak sa v blízkej budúcnosti chystáte na svadbu ako hosť, tento článok si rýchlo uložte. Máme 6 tipov, ktoré budú vašou skvelou pomôckou, keď sa vyberiete na lov vhodných šiat, topánok a doplnkov. 

1. Pozvánka ako zdroj zázračných informácií

Odpoveď na to, čo si obliecť na svadbu, je často jednoduchšia, ako sa zdá. Akú mieru pozornosti venujete pozvánke? Možno zhodnotíte jej dizajn, potom ju zahodíte do kabelky. Alebo ju ihneď po otvorení uložíte na spánok pod magnetku na chladničke. Pritom skrýva dôležité informácie, ktoré vás môžu veľmi jasne usmerniť pri výbere outfitu na túto udalosť. Stále častejšie sa stretávame s tým, že v texte sú uvedené očakávania hostiteľov od darov až po samotný dress code. Ak to tak nie je, všimnite si:

  • kde bude obrad,
  • kde bude oslava.

Ak sa obrad koná v kostole, dbajte na to, aby ste nemali odhalené ramená. Poslúži vám na tento účel aj ľahučký šál. Dôležité je aj to, kde bude hostina. Ak dané miesto nepoznáte, použite kamoša Google alebo sociálne siete. Elegancii prostredia prispôsobte aj svoje oblečenie. Napríklad, do kultúrneho domu si nevyberte róbu, do luxusného hotela sa zas určite nebudú hodiť tenučké letné šaty ale elegantné spoločenské šaty.

Počuli ste už Black tie dress code? Ide o najvyšší vrchol elegancie a sofistikovanosti, o ktorom sa viac dočítate v našom článku: Black tie dress code pre ženy

2. Názor hostiteľov nad spoločenské pravidlá

Ani na chvíľku nezabúdajte na to, že ide o veľký deň budúcich mladomanželov. Preto ich očakávania sú tie najpodstatnejšie. Je teda rozumné položiť im otázku, aký dress code od vás vyžadujú. Možno povedia, že im je to jedno, vtedy sa samozrejme riaďte všeobecnými pravidlami svadobných outfitov. Ale ak by ich potešila kamarátska atmosféra v casual dress code štýle, hoci aj v sále kaštieľa, nechcite sa za každú cenu obliecť ako princezná. 

3. Dresscode je svätý, ale…

Ale aj v rámci neho si zachovajte vlastný štýl. Riadiť sa odporúčaniami módnych časopisov a inšpirovať sa fotkami influencerov vám uľahčí výber oblečenia. Všímajte si ale aj to, či daný svadobný outfit je v súlade s vaším bežným štýlom, či by ste sa v ňom cítili dobre a či ste už mali niečo podobné na sebe. Pokojne siahnite po šatách strihu „malá morská víla“. Ale ak ste sa ešte nikdy predtým nezúčastnili žiadnej udalosti s odhalenými ramenami a bez podprsenky, premyslite si, či ste pripravená na experimentovanie. 

4. Biela je biela aj s doplnkami

Biela so zlatými gombíkmi je stále biela. Biela s modrými doplnkami je stále biela. Biela, ale „trošku do krémova“ je tiež stále biela. Biela je farba nevesty, a môžete akokoľvek zatúžiť po tom, aby vyniklo vaše letné opálenie, outfit v tomto odtieni pre hostí je zakázaný (ak teda nejdete na nejakú šialenú kostýmovú párty, kde to dresscode vyžaduje). Niektorý kúsok vášho oblečenia môže byť biely, dôležitý je pomer a nápadnosť. Napríklad, krémová sukňa s tmavým vrchom má zelenú. 

Mohlo by vás tiež zaujímať: Ako kombinovať farby v oblečení

5. Čo si obliecť na svadbu vonku 

Ak sa chystáte na záhradnú oslavu alebo párty pri bazéne, pravdepodobne ide o letnú svadbu. Vtedy je dôležitý predovšetkým materiál šiat. Ľahké textílie so skromným leskom budú nielen pohodlné, ale aj krásne vyniknú. Nebudete v nich teda vyzerať, ako keby ste išli len na večeru do mesta. Skúste nájsť niečo saténové, hodvábne alebo mušelínové, ideálne v pastelových farbách alebo so sviežim kvetinovým vzorom.

6. Čo si obuť na svadbu

Skúste nájsť rovnováhu medzi eleganciou a pohodlím. Aj pri výbere obuvi na svadbu ako hosť platí, že by ste sa mali prispôsobiť prostrediu. Nemusíte trvať na lodičkách, ak idete na záhradné posedenie. Platformy alebo elegantné topánky s minimálnym podpätkom môžu byť rovnako vkusné, navyše v nich budete môcť bezbolestne tancovať až do rána. Áno, na oslavu pod holým nebom s ležérnou atmosférou si pokojne obujte aj sandálky ozdobené napríklad žiarivými kamienkami. K honosnejším outfitom siahnite po lodičkách, ale ak budú s otvorenou špicou, zabudnite na pančuchy!

Mohlo by vás tiež zaujímať: Ako zladiť topánky k plesovým šatám