Ovocná sezóna sa naplno začala a vo veľkom „fičia“ samozbery. Čerstvé ovocie nakúpite na kilá aj na tržniciach a u stánkových predajcov. Aj čerstvé ovocie sa však preje, treba ho rýchlo spotrebovať. Čo ak ho máte prebytok? Uvariť džem je praktickou voľbou. Ak sa dostatočne zásobíte, celý rok si môžete užívať domáce produkty na palacinky, do koláčov alebo na vianočke s maslom. Mňam!

Jahodový džem

Suroviny:

● 1 kg jahôd
● 600 g cukru

Postup:

Jahody si očistíme a vo vrstvách naukladáme do hrnca. Každú vrstvu zasypeme cukrom. Necháme deň odstáť a povaríme 3 minútky. Odstavíme a necháme vychladnúť. Pri druhom varení ich varíme 3 minúty ( 3 minúty od kedy sme dosiahli var). Znova ich necháme vychladnúť a postup zopakujeme ešte raz.
Džem naložíme do zaváraninových pohárov a zavrieme. Prikryjeme dekou a necháme chladnúť.

Čerešňový džem

Suroviny:

● 1 kg odkôstkovaných čerešní
● 250 g kryštálového cukru

Suroviny:

Čerešne si odkôstkujeme, a posypané cukrom ich varíme.
je nutné zbierať z neho penu. Keď zmes začne hustnúť, odstavíme z plameňa a naplníme zaváraninové poháre. Po vychladnutí džemu ich uzavrieme a 10 minút ich vysterilizujeme v pare.

Slivkový džem

Suroviny:

● 6 kg sliviek
● 1,2 kg sliviek
● 125 ml octu

Postup:

Odkôstkované slivky zasypeme cukrom a zalejeme octom. Necháme odstáť do druhého dňa a následne ich uvaríme. Odstaviť ich môžeme vtedy, keď sa dužina sliviek začne pomaly rozvárať. Džem naberieme do zaváraninových fľaštičiek a uzavrieme ich. Necháme ich vychladnúť na studenom tmavom mieste. Na záver zapečatíme viečkom.

Čučoriedkový džem

Suroviny:

● 5 kg čučoriedok
● 1,25 kg kryštálového cukru

Postup:

Na celých 5 kg čučoriedok nasypeme cukor a necháme na noc odstáť. Na druhý deň zmes prevaríme a na dva dni dáme do tmy a chladu. Potom postup opakujeme ešte dvakrát.
Ide o dlhší proces, ale má význam. Pri takomto postupe sa zachová viac vitamínov a chuť džemu je výraznejšia. Ešte za horúca ním naplníme zaváraninové fľaštičky, uzavrieme ich. Po vychladnutí zapečatíme viečkom.