Dress code. S týmto pojmom sa stretávame pomerne často. Najčastejšie v prípade svadieb, večierkov, no aj v pracovnom prostredí. Aký je rozdiel medzi formal dress code a black tie dress code?

Po prečítaní nasledujúcich riadkov vám to bude určite o čosi jasnejšie.

Formal Dress Code

Už z názvu je jasné, že pôjde o formálne oblečenie. V prípade mužov je samozrejmé minimálne sako a kravata. V prípade formal dress code ženy sú to šaty, v niektorých prípadoch aj elegantný overal. Formálny dress code je príznačný pre svadby, plesy alebo rôzne večierky. Dôležité je rozlišovať aký typ formal dress code-u na akú udalosť zvoliť.

Business Formal Dress Code

Nikdy nezabúdajte rozlišovať Business CasualBusiness Formal dress code. Je medzi nimi veľmi podstatný rozdiel. Niektoré odvetvia tento dress code vyžadujú už zo svojej podstaty ako v prípade bankovníctva či politiky. V menej uhladenom prostredí si s týmto dress code-om vystačíte na konferenciách alebo na pracovných stretnutiach. Čo teda, v tomto prípade na seba? Odporúčame neexperimentovať a siahnuť po klasike. Puzdrové šaty, nohavicový kostým, jednoduchá sukňablúzkou. V ženskom prípade si Business formal dress code rovnako vyžaduje podpätky. V prípade farieb voľte z neutrálnej palety alebo siahnite po nesmrteľnej čierno-bielej klasike.

Beach Formal Dress Code

Výraz plážový formálny dress code u nás nie je veľmi rozšírený, napriek tomu, že sa s ním, obzvlášť v prípade letných svadieb stretávame veľmi často. Príznačné pre tento štýl je pohodlie a elegancia. Jasné farby, tenké ramienka, vzdušné látky aj krátke strihy. To všetko je v tomto prípade povolené. Doplnky voľte minimálne alebo aj žiadne. V prípade topánok, opäť siahnite po pohodlí.

Black Tie Dress Code

Tento dress code je veľmi rozšírený a tiež veľmi striktný na pravidlá. Zatiaľ čo u mužov sú na oblek prísne požiadavky, v ženskom prípade black tie dress code-u sú pravidlá o čosi miernejšie. Osobitne sme tomuto štýlu venovali článok, kde nájdete možnosti ako sa v prípade black tie dress code obliecť.

White Tie Dress Code

white tie dress code sa ženy môžu stretnúť v prípade veľkých plesov. Na Slovensku napríklad v spojitosti s plesom v opere. White tie dress code sa v prípade mužov vyznačuje jednoznačnou voľbou, a to frakom. Jeho súčasťou býva biely motýlik, od čoho je aj samotný názov odvodený.

V prípade žien je to veľká róba s odhalenými ramenami doplnená zväčša dlhými rukavičkami. Tie si žena necháva pri tanci aj pri prípitku, dole si ich dáva až pri večeri. Neoddeliteľnou súčasťou sú vysoké lodičky,  luxusné doplnky a honosné účesy.

Creative Black Tie Dress Code

Na záver pridáme ešte kreatívny black tie dress code, ktorý je známy hlavne z červeného koberca. Výrazné detaily, okázalé strihy, najrozmanitejšie kombinácie vzorov a farieb. Dress code, pri ktorom módni návrhári upúšťajú uzdu svojím fantáziám a predvádzajú veľkosť ich remesla.

V prípade, že by ste chceli podobný look docieliť svojpomocne, skúste siahnuť po asymetrických strihoch, netradičných kombináciách či originálnych doplnkoch.