Správna starostlivosť o topánky, je v otázke jej životnosti kľúčová. Dážď a vlhkosť dokážu kvalitu našich topánok značne oslabiť, preto by impregnácia topánok mala byť na prvom mieste v starostlivosti o obuv.

Nie všetky topánky si vyžadujú rovnakú pozornosť, ak sa ale rozhodneme investovať do kvalitnej, koženej obuvi, musíme myslieť aj na jej pravidelnú údržbu. Takto sa z nej budeme môcť tešiť roky rokúce.

Impregnačné prípravky

Na trhu sú rok čo rok kvalitnejšie a šetrnejšie prípravky, ktoré vám s impregnáciou obuvi ľahko pomôžu. Kúpiť si ich môžete vo forme spreja, peny alebo krému. Pri impregnácií topánok by ste mali mať v prvom rade na zreteli, že topánky je potrebné v prvom kroku očistiť. Často sa stane, že si impregnáciu topánok nechávame až na daždivé obdobie, ktoré nás prekvapí pred odchodom do práce.  Stačí pár sekúnd, čistiace obrúsky na obuv alebo čistiaci roztok a behom krátkej chvíle zbavíte vašu obuv nečistôt. Takto môžete spokojne naniesť impregnačný prípravok, ktorý udrží vašu obuv aj nohy v suchu.

Rôzne materiály, rôzne produkty?

Voľakedy tomu tak bolo, dnes v obchodoch nájdete univerzálne prostriedky, ktoré môžete, bez výčitiek použiť na kožu, semiš, plátno, nubuk aj syntetické materiály. Dôležité je aby impregnačnú produkt pôsobil vode odolne, no zároveň zanechával na obuvi vzdušný obal, aby topánky aj vaše nohy mohli dýchať.  

Ako správne impregnovať

Impregnácia obuvi s impregnačným produktom nie je nič náročné. Každý produkt má na svojom obale postup, ktorý sa však často nelíši. Prvá impregnácia by mala prísť bezprostredne po kúpe topánok, teda skôr ako s nimi vyrazíte na prechádzku. Nezabúdajte, že impregnácia nechráni obuv len pred vlhkosťou, ale aj pred nečistotami.

Ak máte impregnačný sprej, nanášate ho zväčša zo vzdialenosti cca 20- 30 cm  od topánok, po celom povrchu. Topánky necháte svojvoľne uschnúť a pre lepší účinok, pokojne zopakujte ešte raz. Ako často topánky impregnovať? To záleží od poveternostných podmienok. Ak je týždeň daždivý, pokojne impregnujte aj 3-4 krát do týždňa. Ak je suchšie obdobie stačí raz za dva týždne, hlavne ako prevencia proti nečistotám.

Domáce impregnačné triky

Najznámejší domáci impregnačný produkt je tuk. Ten sa používa zväčša na impregnáciu koženej obuvi a používali ho už naši starí rodičia. Topánky jemnou handričkou natrieme tukom, následne suchou stranou handričky zaleštíme a necháme uschnúť. Tuk vytvorí na topánkach jemný obal, ktorý neprepustí vlhkosť.

Druhá, domáca impregnačná technika, je pomocou vosku. Postačí vám k tomu neparfumovaná, bezfarebná sviečka a fén. Topánky, krúživým pohybom namažete sviečkou, ako keby ste maslom vytierali plech. So sviečkou to síce nie je tak poddajné ako v prípade masla, ale pre predstavu to stačí. Ak ste prešli celé topánky po ich povrchu, topánky „vysušte“ fénom s teplým prúdom vzduchu. Teplý prúd vzduchu vosk na povrchu topánok jemne roztopí, čím sa rozotreté čiastočky spoja a vytvoria na topánkach ochranný obal.