Poznáte to? Ranné prehadzovanie šatníka so slovami: „nemám si čo obliecť,“ pritom vaše skrine praskajú vo švíkoch? Máte tam odložený sveter, ale neviete, s čím ho skombinovať. Nájdu sa tam aj nohavice, ktoré boli len krátkodobým módnym hitom. Dá sa to spraviť aj inak? Samozrejme, že dá! Skvelým receptom na dokonalé ráno bez zúfalstva je kapsulový šatník.

Čo je kapsulový šatník?

Kapsulový šatník pozostáva z 25 až 50 kúskov, ktoré zahŕňajú oblečenie, topánkydoplnky. Prekvapili vás nízke čísla? O tom práve kapsulový šatník je. Nepotrebujete haldy oblečenia, stačí vám pár kvalitných kúskov, ktoré máte naozaj rady. Tajomstvo kapsulového šatníka nie je kvantita, ale kvalita a všestrannosť. Z týchto pár kúskov môžete vytvoriť aj stovky dokonalých kombinácií a nikdy vás neomrzia. Kapsulový šatník nešetrí len priestor vo vašej skrini, ale aj vašu peňaženku a životné prostredie.

Ako vytvoriť kapsulový šatník – krok po kroku

1. Spoznajte svoj štýl

Toto je asi najnáročnejší a zároveň najdôležitejší krok pri tvorbe kapsulového šatníka. Je to proces hľadania samej seba, svojej identity. Zistite, aký máte typ postavy, aké tvary a farby vám najviac pristanú. Nájdite svoj jedinečný štýl, ktorý bude odrážať vašu osobnosť a budete sa v ňom cítiť dokonalo. Inšpirácie môžete nájsť všade, kam sa pozriete. Blogy, instagram, pinterest či ulica, po ktorej kráčate. Všetky informácie, inšpirácie môžete dať dokopy a vytvoriť si tabuľu, nástenku, moodboard alebo akýkoľvek iný formát. Cesta bude dlhá, ale určite stojí za to.

Mohlo by vás zaujímať: Ako kombinovať farby v oblečení, Ako vybrať sako podľa typu postavy

2. Vytrieďte svoj súčasný šatník

Roztrieďte vaše oblečenie na 2 kôpky. Do jednej dávajte kúsky, ktoré naozaj milujete a siahnete po nich vždy, keď sa chcete cítiť dobre. Na druhú kôpku dávajte kúsky, ktoré ste nemali minimálne rok, necítite sa v nich dobre, nesedia vám. Áno, patria tam aj kúsky typu „toto budem nosiť, keď schudnem/priberiem“. S druhou kôpkou sa bohužiaľ budete musieť rozlúčiť. Kam darovať nepotrebné oblečenie alebo ako ho recyklovať vám v článku darovanie oblečenia prezdradí Zuzka Sidorová.

3. Dopĺňanie kapsulového šatníka

V tomto kroku potrebujete dostatok trpezlivosti a času. Už poznáte svoj štýl, máte vytvorenú nástenku inšpirácií a máte už aj dostatok miesta v šatníku. Možno v tomto bode čakáte vetu: nastal čas nakúpiť všetko z vášho mood boardu. Tak to však nie je.

Pozrite sa na váš moodboard. Je tam napríklad sako? Zatvorte si oči. Predstavte si, ako by toto sako na vás vyzeralo, ako by ste sa v ňom cítili. Koľko outfitov by ste s novým sakom a vecami, ktoré doma už máte, vedeli vyskladať? Ideálne sú čo najvyššie čísla. Kľudne môžete zájsť do obchodu a sako obľúbenej značky si vyskúšať. Všetky kúsky dôkladne zvážte. Určite si budget, ktorý nesmiete prekročiť. Nenakupujte bezhlavo, ale s presvedčením, že toto je práve váš vysnívaný kúsok.

Ktoré kúsky by mohli byť základom kapsulového šatníka?

Neexistuje presný recept, ako vytvoriť kapsulový šatník a ani presný zoznam kúskov, ktoré tam určite musia byť. Je to len o vašom vkuse a pohodlí. Na záver by sme vám chceli ukázať malú inšpiráciu kúskov, ktoré v kapsulovom šatníku dobre fungujú.

Sako

Či už zvolíte elegantné sako alebo jeho netradičnú podobu blejzer, je len na vás. Využijete ho po celý rok. Či už ho oblečetie pod kabát v zime alebo sa ním zahrejete počas chladnejšieho letného večera. Môžete si ho obliecť k šatám, nohaviciam, tričku či obyčajným rifliam.

Biela košeľa či blúzka

Klasika, ktorá bude trendy snáď naveky. Blúzka vyzerá perfektne s áčkovou alebo puzdrovou sukňou. Tiež ju môžete decentne skryť pod pulovrom, svetrom či sakom. Predĺžená košeľa naopak vyzerá neodolateľne s koženými legínami či roztrhanými džínsami. Tieto kúsky môžete kombinovať donekonečna a nikdy vás nebudú nudiť.

Džínsy

Či už chcete vytvoriť elegantný outfit do práce, alebo pohodlný na dlhú prechádzku, džínsy sú vďačný kúsok. Môžete ich zladiť s bielou blúzkou a lodičkami, alebo obyčajným tričkom a teniskami. Ich všestrannosť si obľúbilo množstvo žien.

Biele tenisky

Okrem toho, že sú pohodlné, perfektne doladia takmer každý outfit. Obuť ich môžete k džínsom, ale aj k áčkovej sukni a vytvoriť tak ležérny štýl.