Jar prináša nové farby do našich šatníkov, ale aj kopy nepotrebného oblečenia. Ak vám na našej planéte aspoň trocha záleží, určite ste sa zamysleli nad otázkou, ako recyklovať oblečenie alebo ako funguje darovanie oblečenia. Nad týmito témami sme sa zamysleli spolu so Zuzkou Sidorovou, ktorá nám v dnešnom rozhovore neodpovie len na tieto otázky, ale prinesie aj malú inšpiráciu zodpovedného nakupovania.
Zuzka, prosím predstav sa našim čitateľkám, ktoré ťa ešte nepoznajú z instagramu @zerowastegirls. Vieme, že sa venuješ viacerým environmentálne ladeným projektom. Načrtni prosím, čím sa zaoberáš.
Momentálne pracujem na magistráte hlavného mesta, na oddelení inovácií a digitálnych služieb, kde sa spolu s našim tímom zaoberáme témami odolnosti miest voči klimatickým zmenám a tvorbe technológií, ktoré obyvateľkám a obyvateľom mesta, dokážu spríjemniť život.
Mojou záľubou je ale stále téma zerowaste a po novom aj pestovania rastlín doma či vonku. Zrovna dnes sme sa spolu s našim tímom vybrali sadiť stromy v Bratislave. Medzi aktivity, ktoré ma počas strednej školy a vysokej školy tešili, boli malé komunitné eventy, zamerané na udržateľnosť či ekológiu.
Prečo vznikla iniciatíva zerowastegirls. Aká je jej hlavná myšlienka a aký problém sa snaží riešiť?
Iniciatíva zerowastegirls bola prechodným obdobím počas strednej a vysokej školy, kedy som mala potrebu ľudí informovať o téme zerowaste a posúvať moje know-how ďalej. Nebola som v tom však sama, so zakladaním mi na začiatku pomáhala moja sestra Katarína.
Projektom sme chceli osloviť okolie a verejnosť k tomu, aby sa viac zaujímala o odpad, ktorý tvorí. Doslova sme chceli, aby sa pozreli do svojich smetných nádob a zmapovali, čo v nej vidia. Zerowaste sa týka aj iných oblastí, nie je to len často spomínaný plastový odpad. V širšom význame sa týka spôsobu nášho zmýšľania – menej je viac.
V tomto článku by sme chceli našim čitateľkám priniesť niekoľko rád, kam darovať nepotrebné oblečenie, poprípade ako ho recyklovať. Prečo je podľa teba dôležité zaoberať sa touto témou?
Teším sa, že téma textilného odpadu a rýchlej módy sa stáva stále zvučnejšou. Je známe, že módny priemysel je tretím najšpinavším na svete a jeho dopady znáša nielen príroda, ale aj ľudské životy. Narážam tým na neetické podmienky, v ktorých šičky v továrňach pre fast fashion reťazce pracujú. Ide o socioekologický problém, na ktorý treba hľadať dlhodobé riešenia.
Jedným z rýchlych riešení môže byť recyklácia materiálov, avšak problém nerieši komplexne a dlhodobo. Problémom je naša nadmerná spotreba a masívne nakupovanie. Impulzívne nakupovanie, ktoré každý z nás isto zažil, podporuje obrovskú mašínériu fast fashion reťazcov. Ruku na srdce, mnoho z nás má v šatníku kopec kúskov, ale napriek tomu povie, že nemá čo na seba.
Ako postupuješ ty, keď zistíš, že máš v šatníku nepotrebné oblečenie?
Tento problém už dlhodobo neriešim, asi je to vďaka tomu, že môj šatník pozostáva už z ustálených kúskov, ktoré medzi sebou kombinujem – kapsulový šatník. Ak mám ale niečo navyše, prvý krok je to posúnúť ďalej, niekomu známemu či sestrám.
Ak nikto z môjho okolia nemá záujem, tak tento kúsok putuje do zbernej nádoby na textil. Ďalej sa toto oblečenie triedi a putuje do second handov či sociálne slabším. Dôležité je myslieť na to, že cieľom je nevytvárať nepotrebné oblečenie. Preto sa o svoje oblečenie musíme starať, aby vydržalo čo najdlhšie a odolávať rýchlo meniacim sa trendom vo fast fashion obchodoch.
Mohlo by vás zaujímať: Kapsulový šatník – ako kombinovať efektívne.
Do oblečenia niekedy vrazíme nemalé peniaze. Poznáš projekty, kde by sme mohli za nepotrebné oblečenie získať istú odmenu?
Väčšina projektov funguje na forme daru a je len vašou voľbou, čo s nechceným oblečením spravíte. Ak chcete vedieť názvy projektov, ktoré vás finančne odmenia nemusíte chodiť ďaleko, v najbližšom nákupnom centre hľadajte obchod s nápisom H&M. Za to, že im odovzdáte svoje staré oblečenie, vás odmenia poukážkou k ďalšiemu nákupu. Skvelé, takto teda môžete podporovať ďalší konzumerismus a nakupovanie. Tento systém vás neučí svoje oblečenie udržať v cykle čo najdlhšie, ale len sa jednoducho zbavovať zodpovednosti za vytvorený odpad. Hovoríme o forme greenwashingu, ktorú firma využíva.
Dá sa ešte z nepotrebných kúskov oblečenia niečo vyrobiť?
Samozrejme, tu sa kreativite medze nekladú. So zerowastegirls sme na workshope šitia vrecúšok zbavovali účastníčky starých obliečok. Mám známu, čo sa kvôli tomu naučila aj základy šitia a prešíva staré oblečenie a vytvára z neho nové. Ak teda využívame materiály, ktoré by za iných okolností vyhodili, hovoríme o upcyclovaní.
Chceli by sme oblečenie darovať niekomu, komu sa ešte zíde. Existujú na Slovensku projekty, pomocou ktorých sa naše oblečenie naozaj dostane do rúk tých, čo to potrebujú?
Uvediem príklad organizácie Ekocharita, ktorej zberné nádoby ste isto počas prechádzky mestom mali možnosť vidieť. Ekocharita pomáha partnerským charitatívnym organizáciám nielen finančne, ale dotuje ju aj z nefinančných zdrojov. Prebieha to tak, že po dôkladnom pretriedení časti vyzbieraného textilu a oblečenia z kontajnerov, sa toto oblečenie posúva prostredníctvom partnerských organizácií do rúk sociálne slabších rodín či ľudí v núdzi. Oblečenie, ktoré nie je možné darovať ďalej organizácia využíva na tvorbu poťahov do áut či autosedačiek.
Čo s oblečením, ktoré sa už nedá nosiť/žiadnym spôsobom použiť? Kam ho vyhodiť? Ako ho recyklovať?
Ak máte v skrini kúsky, ktoré už nie je možné posunúť ďalej alebo sa nedajú upcyclovať, bude toto oblečenie pravdepodobne putovať na skládku alebo do spaľovne. Dosiaľ som nepočula o inej ceste, ako takýto odpad využívať. Určitú časť vedia spoločnosti zrecyklovať a tento materiál využiť. Avšak oblečenie, ktoré na sebe nosíme je z veľkej časti mixom rôznych materiálov, ktoré je náročné od seba oddeliť a následne recyklovať. Tento proces je finančne a aj technicky zložitý, preto nepovažujem recyklovanie za riešenie problému. Dôležité je vzniku odpadu predchádzať a investovať do odevov, ktoré sú kvalitné a ostanú vám v skrini dlho.
Veríme, že darovanie oblečenia, bola pre vás zaujímavá téma. V našom ďalšom článku sa pri príležitosti Dňa Zeme, povenujeme podobným témam slow fashion a udržateľnosť. Ak máte nejaké otázky, neváhajte nás kontaktovať na našich sociálnych sieťach.