Slovensko sa pomaly začalo spamätávať z covid-19 a po uvoľnení opatrení môžeme opäť cestovať do niektorých krajín. To určite potešilo veľa z vás, ktoré ste nezrušili dovolenku a čakali na deň, keď sa budete môcť pobaliť a ísť si oddýchnuť mimo Slovenska. Verte, že táto správa nepotešila iba vás, ale aj mladú Slovenku Lauru, ktorá sa mohla opäť vrátiť do svojej milovanej práce. V tomto rozhovore sa o nej dozviete viac. Čomu sa venuje, ako vznikol jej sen stať sa letuškou. Taktiež sa s nami podelila o pár fotografií z jej ciest. Poďme na to!

Ahoj Laura, povedz nám prosím na úvod niečo o sebe

Ahojte. Volám sa Laura a mám 23 rokov. Pochádzam z dedinky Vozokany pri Galante. Ako letuška pracujem už skoro 2 roky. Vyštudovala som Bc. na EUBA v odbore Interkultúrna komunikácia a cudzie jazyky. Plynulo hovorím štyrmi jazykmi – slovenským, maďarským, anglickým a francúzskym. V súčasnosti sa učím po nemecky. Medzi moje najväčšie záľuby patrí cestovanie, spoznávanie nových kultúr, šport a samozrejme MOJA PRÁCA.

Miláno
Prečo si sa chcela rozhodla stať letuškou a ako si sa k tomu dostala?

Letuškou som chcela byť už od mala. Veľmi dobre si pamätám ten moment, keď sme išli prvýkrát s maminou letecky. Mala som 6 rokov a bola to naša prvá veľká zahraničná dovolenka. Moja mama bola nervózna ako zvládne cestu s malým dieťaťom, avšak ja som si to naplno užívala. Bol to moment keď som jej povedala : ‘‘Raz budem ako tie pekné dámy v uniformách!‘‘  Čas plynul, ja som študovala, ale v mysli som mala stále ‘‘letuškovanie‘‘ až prišiel deň D, keď som šla na pohovor.

Sevilla
Čo ťa najviac prekvapilo na práci letušky?

Prekvapilo ma to, ako rýchlo dokážeme spolupracovať ako tím. Každý deň totiž lietame s rozličnou posádkou. Síce sme trénovaní rovnako, ale sme z iných krajín, máme rozličné osobnosti. Keď vstúpime do lietadla odrazu sme jeden tím a veľakrát si cestujúci myslia, že spolu lietame každý deň. Taktiež ma veľmi prekvapilo množstvo typov pasažierov. Či už ich správanie k nám, ale aj k iným pasažierom. Máme lety, na ktorých sú vyslovene business páni až po typické dovolenkové lety a to je obrovský rozdiel.

Ibiza
Čo najviac miluješ na svojej práci? Určite toho bude viac, keďže si o nej snívala už od mala

Milujem ten pocit, keď vstúpim na letiskoje to miesto, kde sa cítim doma. Páči sa mi, že je tam veľa ľudí, rôznych vekových kategórií a národností. V príletovej hale vládne smiech a radosť, v odletovej zasa lúčenie, smútok, nádej. Je to moje magické miesto. Milujem, že každý jeden deň je iný. Každý deň ideme do práce v iný čas, do iných destinácií, máme inú posádku, iných pasažierov, iné nepredvídané situácie, novinky, udalosti. Je to veľmi flexibilný životný štýl, ale časom je návykový. Nikdy nevieme ako ten daný deň skončí. A úplne najviac milujem, že môže byť hocijaké sychravé počasie na zemi nad oblakmi vždy svieti slnko.

Mauricius

Povedz nám, aké najčastejšie chyby robia ľudia pri cestovaní letecky.

Veľa cestujúcich nedbá na správne rozmery batožiny alebo počet, ktorý majú povolený priniesť na palubu. Taktiež nevedia ako si ju majú správne uložiť. Niektorí nechávajú deti behať v uličke. Nám to síce nevadí, ale vždy myslíme na to, že hocikedy môžu nastať turbulencie. Veľakrát nás nepočúvajú v situáciách, keď by mali. No a najväčšou záhadou na každom type lietadla je, ako sa otvárajú a zamykajú dvere na toalete.

Bangkok
Tvoj najhorší zážitok?

Asi úplne najhorší zážitok, ktorý som doteraz mala, sa stal v decembri 2018. Vtedy som bola letuškou sotva pol roka, leteli sme let z nemeckého Stuttgartu do chorvátskeho mesta Split. V ten deň to bol náš tretí let. Celý let bol veľmi turbulentný, ale to by nebol problém. Je ale rozdiel, ak máte let so silnými turbulenciami. Pred príletom do Splitu sme vleteli do búrky, ktorá bola priamo nad letiskom. Dostali sme tzv. čakanie. Krúžili sme nad Splitom, nedovolili nám pristáť. V takomto počasí sme totiž ani nemohli. Bolo to ako z nejakého filmu. Sedeli sme pevne pripútaní, cez okná sme videli blesky, ľudia kričali, plakali, bolo im zle. Nakoniec, po 40 minútovom krúžení, sa počasie zlepšilo a my sme pristáli. Vystupovanie cestujúcich bolo plné emócii vďaky. Bol to zážitok, na ktorý nikdy nezabudnem.

Alpy
Čo by si odporúčala našim čitateľkám, ktoré by sa tiež chceli vybrať touto cestou?

Ak sa chcete stať letuškou, choďte za svojím cieľom. Výberové kolá a nasledovné tréningy náročné, ale keď si oblečiete uniformu po prvýkrát, viete že to stálo za to. Je mnoho spoločností, veľa možností. Vždy je najlepšie vyhľadať danú spoločnosť, pozrieť si ich požiadavky a uchádzať sa priamo na ich webovej stránke. Je to jedinečná práca. Samozrejme, nie vždy je to ružové, ale tak to je asi všade. Každý deň je dobrodružstvo, stretnete nových zaujímavých ľudí. Môžete si zmyslieť, že počas svojich voľných dní poletíte do Paríža, a áno ide to! Je to práca, ktorá sa stane životným štýlom, drogou, a keď máte od nej prestávku chýba Vám! Letisko, lietadlo, oblaky sa stanú vašim domovom, posádka vašou rodinou a pasažieri vašimi kamarátmi. Držím palce!!

Na záver ťa poprosím o 3 TOP produkty, ktoré by mal mať podľa teba každý, kto cestuje lietadlom.

Bordový kufor RIO S
Menší kufor, ktorý si môžete zobrať ako príručnú batožinu a jeho rozmery akceptujú všetky aerolinky.
Bambusová powerbanka Apei Eco Bamboo 12Ah 2,1A
Štýlová powerbanka, ktorá sa zíde na cesty, kedže nie vo všetkých lietadlách sa dá nabíjať telefón. Je veľmi praktická a umožňuje rýchle nabíjanie.
Sivo-tyrkysový spevňujúci vankúš Ostrichpillow GO
Odporúčam hlavne na dlhšie lety, ide o veľmi šikovný vankúš, ktorý podrží Vašu hlavu, čím porazí všetky klasické cestovné vankúše

Laura, ja ti veľmi pekne ďakujem, že si si našla čas odpovedať nám na pár otázok a rozpovedať nám príbeh o tom, ako sa ti splnil sen, držíme ti palce. Dúfame, že táto situácia čoskoro prejde a ty budeš môcť opäť lietať tak často ako predtým 🙂 A čo vy viete, možno raz počas vášho letu bude na palube práve Laura a s radosťou sa o vás postará! 🙂