Každý človek je istým spôsobom jedinečný. Odlišujeme sa nielen správaním, ale aj napríklad typom chodidla. Poznáte typy chodidiel? Viete, ako vybrať obuv podľa typu chodidla, aby ste znížili riziko chorôb či zabezpečili pohodlie vašim chodidlám?

Ploché nohy, kurie oká, výrastky či zarastajúce nechty. Toto je len malá zbierka problémov, ktoré si môžete zapríčiniť nosením nesprávnej obuvi. Tieto problémy sa zvyčajne dajú liečiť, ale ešte lepšie je, ak sa im snažíme predchádzať. Jediná rada, ktorú pre vás máme v tomto smere, je výber správnej obuvi. Avšak pred tým, ako si nový pár topánok objednáte, mali by ste zistiť, aký typ chodidla máte.

Typy chodidiel

Určite ste si všimli rozdiely medzi ľudskými nohami. Odlišujú sa veľkosťou, tvarom, ale aj spôsobom, ako dopadajú na zem pri chôdzi. Nohy nám slúžia po celý deň. Topánky, by preto nemali ladiť len s oblečením, ale mali by správne sedieť vášmu typu chodidla. Spoznať správny typ chodidla, môžete aj podľa dĺžky prstov. Poznáme 4 typy chodidiel.

Viete, že…

bežecká obuv obsahuje špecializovanú technológiu, ktorá vám pri behu môže výrazne pomoc? Viac sa dočítate v našom článku ako si vybrať bežeckú obuv.

Grécky typ chodidla

Charakteristickou črtou gréckeho chodidla je tvar strechy. Druhý prst je najdlhší a dĺžka ostatných prstov postupne klesá. Grécky typ nohy je veľmi nenáročný a ľahko sa prispôsobí každej topánke, či už sú to lodičky, sandále alebo šľapky. Niektorí dokonca hovoria, že kto má grécke nohy, má dokonalé nohy. Majiteľom gréckych nôh však odporúčame, dávať si veľký pozor pri výbere veľkosti topánok.

Vhodná obuv pre grécke typy nôh

Veľkosť topánky určuje najdlhší prst. Ak zvolíte nesprávnu veľkosť, špička najdlhšieho prsta sa bude odierať o topánku. Ak sa rozhodnete pre topánky na vyššom podpätku, mali by to byť lodičky s otvorenou špičkou. Siahnite po modeloch s úzkym a dlhým tvarom a výrazný prst sa opticky skráti. Váha tela nie je rovnomerne rozložená a tlačí na dlhší, ale tenší prst. Topánky, by preto mali dobre držať chodidlo a pomáhať korigovať stabilitu tela.

Rímsky typ chodidla

Rímske chodidlo sa vyznačuje tým, že prvé tri prsty majú rovnakú dĺžku, štvrtý a piaty sú podstatne kratšie. Chodidlo vyzerá širšie, ako v skutočnosti je. Tento typ je zriedkavý a jeho majitelia môžu byť naozaj šťastní, pretože tlak sa na chodidle rozkladá rovnomernejšie.

Vhodná obuv pre rímske typy chodidiel

Ak máte tento typ nohy, vyhnite sa vysokým podpätkom a špicatým lodičkám. Vaše prsty potrebujú dostatok priestoru, aby sa navzájom neodierali. Siahnite radšej po topánkach so širším tvarom,  otvorených sandáloch, hranatých alebo okrúhlych špičkách. Predídete tak nepríjemným mozoľom.

Egyptský typ chodidla

Najrozšírenejším typom chodidla je egyptská noha. Má ju približne 50 % svetovej populácie, preto je aj väčšina topánok tomuto typu prispôsobená. Vyznačuje sa tým, že prvý prst je najdlhší a dĺžka ostatných postupne klesá.

Vhodná obuv pre egyptské typy chodidel

Topánky so zaoblenými špičkami, vašim nohám zaručia správny krvný obeh a dostatok priestoru. Vhodnou voľbou pre egyptskú nohu sú aj topánky s otvorenou špičkou.

Germánsky typ chodidla

Typickým znakom pre germánsky typ chodidla je, že prvý prst je najväčší a ostatné sú rovnakej dĺžky. Podobne ako rímsky typ, predná časť chodidla je o niečo širšia, ako pri ostatných tipoch, preto má noha obdĺžnikový tvar.

Vhodná obuv pre germánske typy nôh

Najlepšie, čo môžete urobiť pre tento typ nohy, je vyhnúť sa špicatým lodičkám a zvoliť širšiu obuv. Vaše nohy sa budú cítiť pohodlne, len ak budú mať dostatok miesta. Zabezpečiť im to môžu aj topánky s otvorenou alebo hranatou špičkou.

Mohlo by vás zaujímať

Čo o vás prezrádzajú vaše nohy?

Dúfame, že sme Vám poradili a vy si tak ľahšie vyberiete topánky, ktoré budú pasovať k vášmu typu chodidla.