Lúky posiate rozkvitnutými kvetmi nám naznačujú, že naša obľúbená sezóna letných šiat už dorazila. My ženy jednoducho šaty milujeme. Cítime sa v nich žensky a určite pohodlnejšie ako vo vypasovaných rifliach. Pri výbere krások, ktoré nás budú sprevádzať celú jar a leto, si však treba dať pozor. Už sme to spomínali v našom článku – kapsulový šatník. Každá sme jedinečná a máme iný typ postavy. Ak chcete vyzerať naozaj pekne, je dôležité obliekať sa podľa typu postavy.

Rozlišujeme 5 typov postavy: jablko, presýpacie hodiny, hruška, obrátený trojuholník a obdĺžnik. Tieto názvy už niečo prezrádzajú, ale poďme si povedať, na čo si pri jednotlivých typoch dávať pozor a čo pri obliekaní preferovať. Základom úspechu je zvýrazniť prednosti a zakryť malé nedostatky.

Typ postavy jablko a zavinovacie šaty

Práve sa pozeráte do zrkadla a vidíte, že nemáte zúžený pás, ale naopak výraznou dominantou je bruško a širšie ramená. Pri pozornom skúmaní vášho tela si všímate väčšie poprsie a krásne štíhle nohy. Určite vám prebehlo hlavou: „Čo by som dala za to, aby som mala štíhlejší driek.“ Avšak vedzte, že aj s oblečením sa dá čarovať a vďaka vhodným strihom môžete nerovnomerné proporcie postavy dorovnať.

Pri tomto type postavy je potrebné odpútať pozornosť od výrazného bruška a zvýrazniť prednosti ako prsia a štíhle nohy. Driek môžete zúžiť decentným opaskom, ktorý nebude pútať priveľa pozornosti. Výborne budete vyzerať aj v zavinovacích šatách či áčkových strihoch. Správnou voľbou vo vašom prípade je aj výstrih v tvare V, ktorý zvýrazní prsia. Nič nepokazíte ani empírovým strihom šiat.

Typ postavy presýpacie hodiny a puzdrové šaty

Ženský ideál v číslach sa často charakterizuje ako 90-60-90. Presne takto by sme mohli popísať postavu presýpacích hodín. Týmto typom postavy sa môžu pýšiť dámy so širokými ramenami, úzkym driekom a širšími bokmi.

Ak máte tento typ postavy nebojte sa zvýrazniť vaše prednosti, a to úzky pás a krásne ženské krivky. Šaty môžete stiahnuť ešte výrazným opaskom, čím zvýrazníte úzky driek. Prešľapom pre vás nebudú ani puzdrové šaty či šaty so srdcovým výstrihom. Nebojte sa siahnuť aj po obtiahnutých šatách, veď podľa mužských preferencií sa môžete pýšiť najkrajším typom postavy.

Typ postavy hruška a šaty empírového strihu

Ženy s postavou v tvare hrušky môžu v zrkadle pozorovať výrazný rozdiel medzi ramenami a bokmi. Postava je charakteristická útlymi ramenami, úzkym pásom, širšími stehnami a bokmi. Výraznou dominantou sú práve stehná a boky, preto je potrebné vyrovnať proporcie a zvýrazniť vrchnú časť postavy.

Inšpiráciu nemusíte hľadať ďaleko. Stačí si zapnúť seriálovú novinku Bridgerton, v ktorom dámy s obľubou nosili šaty empírového strihu. Tento strih obzvlášť pristane postave tvaru hrušky, pretože zakryje boky a opticky zväčší prsia. Volány či zaujímavé nariasené rukávy odpútajú pozornosť od výrazných bokov a naopak krásne zvýraznia vrchnú časť tela. Samozrejme pri tomto type postavy nič nepokazíte ani áčkovou sukňou.   

Typ postavy obrátený trojuholník a biele šaty

Obrátený trojuholník je presným opakom hrušky. Tento typ postavy je charakteristický pre ženy s výraznými ramenami a úzkymi stehnami. Nerovnomerné proporcie môžete zjemniť véčkovým výstrihom, ktorý opticky zúži ramená. Základným pravidlom by malo byť – jednoduchý vrch, zaujímavejší spodok. Vyhnite sa volánom, zaujímavým rukávom či vzorom vo vrchnej časti tela. Zbytočne by pútali pozornosť. Snažte sa dorovnať dominanciu ramien zaujímavou sukňou v midi dĺžke.   

Typ postavy obdĺžnik a mini šaty

Čaká nás neľahká úloha. Typ postavy obdĺžnik nemá takmer žiadne ženské krivky. Typické sú pre ňu široké ramená, plochý zadok a nevýrazný pás. Cieľom bude dodať kúsok ženskosti vašim tvarom a zvýrazniť krásne ruky a nohy.

Na leto sa ženy s týmto typom postavy môžu naozaj tešiť. V poriadnych horúčavách si smelo môžete dovoliť mini šaty s tenkými ramienkami či šaty s výrazným výstrihom. Siahnuť môžete po áčkových šatách alebo šaty stiahnuť opaskom. Dodáte tak vašej postave kúsok ženskosti. Skvelou voľbou budú aj zdobené rukávy a volány, ktoré tiež pridávajú na ženskosti.   

Veríme, že sme vám pomohli pri výbere letných šiat a vy sa už smelo môžete pripraviť na sezónu jar/leto. V našich predchádzajúcich článkoch sme sa venovali témam plavky podľa typu postavyako vybrať sako podľa typu postavy, ktoré by vás tiež mohli zaujímať.