Klobúky sú jedným z mála doplnkov, o ktorom vedia muži viac ako ženy. Aj keď pôvodne klobúky slúžili ako ochrana hlavy pred živlami, nakoniec sa stali obľúbeným doplnkom ako medzi mužmi, tak aj medzi ženami. Ako, kedy a k čomu nosiť dámske klobúky? Poďme na to od samého začiatku.

História klobúkov

Ako som už v úvode spomenula, prvé klobúky alebo pokrývky hlavy sa datujú ďaleko ďaleko do minulosti, keď mali klobúky hlavne funkčné využitie a to ako ochrana pred vetrom, dažďom aj slnkom. Neskôr sa klobúkom začala venovať o čosi väčšia pozornosť a okrem praktického využitia zaujali aj úlohu akéhosi ukazovateľa spoločenskej vrstvy. Pompéznosťou klobúka sa vyjadrovalo bohatstvo a spoločenské zaradenie.

Aj dnes môžeme pozorovať klobúky ako súčasť mnohých spoločenských udalostí. V Amerike je to napríklad Kentucky derby, kde nenájdete jednu ženskú hlavu bez klobúka. V Európe je to hlavne Británia, ktorá je nazývaná aj krajinou nosiacou klobúky.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Ako kombinovať farby v oblečení? 

Ako nosiť klobúky dnes?

Aj keď sú klobúky stále veľmi žiadúce a v rámci etikety majú svoje pevné miesto, čoraz častejšie je ich vídať aj v našich uliciach ako originálny kúsok outfitov. Je jedno aké ročné obdobie máme za oknami, milovníčky klobúkov si vždy vedia nájsť ten pravý. Ak ste však začiatočníčka, radíme prvý klobúk vyskúšať. Sú tváre, ktorým doslova sedí akýkoľvek typ klobúku a potom tie, ktoré si musia na ten pravý vyslovene počkať. Ak už ale klobúk máte vo svojom šatníku, rozhodne sa ho nebojte použiť.

V zime klobúk veľmi elegantne doplní akýkoľvek kabát a s vysokými čižmami vám dodá francúzsky chic šmrnc. Rovnaký model aký ste si užívali v zime, môžete pokojne použiť aj v jarných mesiacoch. Kabát vymeníte za sako alebo koženku, vysoké čižmy za ich členkovú verziu a ďalší štýlový outfit je na svete. Ak chcete vedieť viac o tom, ako originálne doplniť jarný outfit klobúkom, prečítajte si náš článok Ako obzvláštniť svoj outfit počas jari.

Leto je milovníkom klobúkov a okrem vizuálnej stránky plní hlavne tú praktickú. Ochrániť sa pred slnečnými lúčmi takto štýlovo nikdy nebolo jednoduchšie. Veľké, malé, zdobené aj jednoduché, ale hlavne slamené.

Je iba na vašom pocite, či klobúk zvolíte ako hlavný doplnok alebo ho doplníte kabelkou a topánkami v rovnakom prevedení. Základ je, nosiť ho s gráciou, ako si to tento úžasný doplnok zaslúži.

V jeseni si držte klobúky. Aj keď spoľahlivo ochránia pred sychravým počasím, v tomto období sa často nevyhneme nepredvídateľnému vetru, ktorý nás dokáže s klobúkom poriadne potrápiť. Ak to ale počasie dovoľuje, pokojne upustite uzdu kreativite a kombinujte farby, vzory a materiály. Váš klobúk bude korunou celého outfitu. Viac o čiapkách a klobúkoch počas jesene a zimy nájdete aj v našom článku Ako nosiť čiapku a klobúk počas jesene a zimy?