Na ceste k osobnému úspechu nás niekedy sprevádza viac ako len fyzická zmena. Matúš Špirko, vo svojej vlastnej fitness ceste, objavil viac než len silu a vytrvalosť. Pribral dobrovoľne 25 kg, no táto cesta nebola len o číslach na váhe. Bola o pochopení obéznych ľudí po psychickej a fyzickej stránke, o prekonávaní samého seba a ešte omnoho viac. Dovoľte nám priblížiť vám inšpiratívny príbeh trénera Matúša Špirka, jeho odhodlanie a cestu, ktorú absolvoval vo svete fitness.

Čo vás inšpirovalo k tomu, aby ste sa dali na takúto nezvyčajnú výzvu?

Moja zvedavosť porozumieť na úrovni tela a mysle a zistiť, čo ľudia s nadváhou a obezitou prežívajú. Okrem toho, som chcel ukázať ľuďom, že nezáleží na tom, či som športovec alebo nie, ak zanedbám zdravý životný štýl, začnem sa zle stravovať a prestanem sa hýbať, tak aj ja priberiem. Takisto aj to, že je možné dostať sa do formy, keď ste mimo nej. 

Aké boli vaše prvotné dojmy a pocity, keď ste začali proces priberania? Išlo to ľahko? 

Spočiatku to bol boj môjho tela. Nebol som zvyknutý jesť všetko na čo sa pozriem. Telo mi okamžite dalo najavo, že niečo nie je v poriadku. Mal som silné kŕče v bruchu, bolela ma hlava, zle som spal, točilo sa mi v hlave.  Ale potom, keď som si už na to zvykol, tak to šlo ľahko.

Osvojili ste si počas priberania nejaké zlozvyky, ktorých bolo ťažké sa zbaviť? 

Zvykol som si piť džúsy, limonády, energetické nápoje, ale miloval som aj komfort, ktorý mi prinášali hotové jedlá. Radšej som si kúpil nejaký hotdog alebo niečo objednal z reštaurácie, ako by som si to mal doma pripraviť. Bavil ma aj fakt, že stačí odkrojiť chlieb, niečo naňho natrieť, hodiť tam nejaký ten syr, salámu a vybavené, potom otvoriť keks a je to. Žiadna veda. Takže, na čo som si zvykol? Na komfort stravovania a na kopec voľného času, lebo som nič nerobil a nikam nechodil.

Aké boli najväčšie výzvy, s ktorými ste sa stretli na vašej fitness ceste, keď ste cieľavedome priberali váhu?

Strach, že sa mi niečo stane. Stále som dúfal, že to dobre dopadne a modlil sa, aby to bolo okay. Takisto sila zlozvykov, ktoré som nadobudol za v podstate krátkych 6 mesiacov. Výzvou pre mňa bolo ísť aj do spoločnosti, medzi cudzích ľudí, lebo som sa už za seba hanbil. 

Ako by ste popísali svoj vzťah k jedlu pred a po tom, ako ste pribrali 25 kg?

Uvedomil som si, že som síce do seba hádzal kvantum jedla a bolo to pohodlné, ale chýbala mi výživa. Cítil som, akoby to jedlo bolo prázdne. Nič mi to poriadne nedávalo okrem krátkodobého pocitu chuti. 

Zdravý životný štýl síce vyžaduje istú mieru disciplíny a dávku odvahy vykonať zmeny, ale z dlhodobého hľadiska vám to dáva sto násobne viac v zdraví a skvelom pocite ako to, čo som žil jakeď som priberal a to, ako žije podľa mňa väčšina ľudí úplne bežne.

Veľakrát ľudia počas chudnutia nevidia výsledky a strácajú motiváciu. Čo vám pomáhalo udržať sa motivovaným na vašej nezvyčajnej fitness ceste?

Je to preto, lebo ľudia majú príliš veľké očakávania za krátky čas, ale tadiaľ cesta nevedie. Treba si už konečne uvedomiť pravdu. Táto cesta je dlhá, kľukatá, ale stojí za to! Čím skôr si to uvedomíme, tým menej sa budeme trápiť počas cesty. Mne veľmi pomáhal aj záväzok voči verejnosti, lebo to sledovalo veľa ľudí a vedel som, že chcú vedieť, ako to celé dopadne. Som rád, že to bolo úspešné a mohol som im odovzdať kúsok svojej motivácie. Tiež je dobré, keď si bežne ľudia zabezpečia trénera, lebo budú mať zase oni voči nemu záväzok. 

Môžete nám opísať, ako sa vaše myslenie o cvičení a strave zmenilo po skončení procesu? 

V cvičení som pochopil, že ľudia s nadváhou nemajú takú mieru ohybnosti v počiatku. Sú stuhnutí, ťažkí, nevedia dobre ovládať svoje telo, nie sú v takej kondícií ako si myslí ich tréner, a preto je potrebné postupovať veľmi citlivo. 

Pri strave treba dbať na mieru neúspechu, lebo ja som to mal takisto. Aj keď viete, čo máte robiť, veľakrát to nerobíte, lebo zlozvyky sú silnejšie, ako vy. Chce to len čas a postupne sa to uprace, ak na tom pracujete. 

Ktoré konkrétne poznatky a lekcie ste sa naučili počas obdobia priberania, ktoré teraz aplikujete vo svojej práci ako fitness tréner?

  1. Táto cesta nie je priamočiara a ani vývoj váhy. Sú fázy kedy to ide dole, fázy kedy to stagnuje, ale aj fázy kedy to môže ísť mierne nahor, ale netreba stresovať a pokračovať ďalej. Telo nie je stroj, ktorý dáva stále rovnaký výsledok. 
  2. Budovanie pevných zvykov vyžaduje viac času ako si myslíme.
  3. Jediná cesta je venovať sa tomu navždy.
  4. K ľuďom, ktorí majú nadváhu a obezitu je potrebné pristupovať citlivo a empaticky.
  5. Potrebujú človeka, ktorý má 10x väčšiu trpezlivosť ako oni sami.

Čo by ste poradili ľudom, ktorí sa momentálne nachádzajú v podobnej situácii v akej ste boli aj vy pred zhadzovaním váhy? 

Stanovte si cieľ na svojej fitness ceste a oslovte odborníka, lebo vám to ušetrí kopec času, chýb a nebudete mať ďalší neplatný, ale konečne platný a úspešný pokus!

Počuli sme, že ste vydali viacero kníh. Mohli by ste nám povedať viac o ich obsahu a tom, pre koho sú knihy určené?

Celkovo ich je 7. Pričom 4 sa venujú chudnutiu a vo svojich knihách rozoberám to, čo je najdôležitejšie pre úspešné chudnutie a tým je strava, pohyb a zmena myslenia. Ako napríklad v knihe Zmeň svoje telo, zmeníš svoj život. Ďalšie knihy sa venujú úspechu, minimalizmu a tomu, ako písať knihy. Okrem toho som spoluautorom aj rôznych motivačných diárov, alebo kuchárskych kníh.

A na záver, poradili by ste našim čitateľom nejaké cvičenia alebo tipy, ako mať postavu svojich snov aj z pohodlia domova?

  1. V pohybe – začnite doma s vlastnou váhou základné cviky ako drepy do sedu na stoličku, skracovačky, kľuky o stenu, planky, príťahy v predklone na chrbát. Všetko za správnej techniky, aby ste sa vyhli zraneniam a nevypadli z procesu. Ak si nie ste istí, tak jednoznačne oslovte odborníka. 
  2. V strave majte v hlavných jedlách v základe zdroj bielkovín ako mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky, strukoviny, sójové produkty a pod. Pridajte k tomu zeleninu, ovocie, takisto zhruba dve hrste prílohy a nezabudnite aj malú hrsť orechov, semienok alebo trochu olivového oleja. 
  3. V myslení buďte trpezlivý a pripravte sa na to, že to trvá dlhšie ako čakáte, ale bude to stáť za to, aj keď to často krát nebude ľahké. Oplatí sa pracovať na sebe a svojom zdraví. 

Zaujal vás Matúšov príbeh a túžite začať svoju vlastnú fitness cestu, ale neviete kde začať? Fitcamp na Kanárskych ostrovoch je presne to, čo hľadáte! Čaká na vás krásny hotel, úžasné prostredie a kvalitný koučing ohľadom stravovania, aby ste vedeli ako si nastaviť stravu pre formovanie postavy a zlepšenie zdravia. Okrem iného vám Matúš dodá kopec motivácie a naštartuje vás k zmene. Či už sa chcete zbaviť nadbytočných kilogramov, zlepšiť svoju kondíciu alebo jednoducho žiť zdravšie, tento Fitcamp je skvelým začiatkom. Viac informácií nájdete na: www.instagym.sk

Vďaka za krásny rozhovor, Matúš! Veríme, že tvoj príbeh bude inšpiráciou pre mnohých ľudí, ktorí sa nachádzajú na svojej vlastnej fitness ceste a veľakrát majú pocit, že ich cieľ je nedosiahnuteľný.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Rozhovor s Erikou Mihalko: Môj víťazný boj s rakovinou prsníka