Chladné počasie a tartan sú kombinácia overená stáročiami, a trend károvaného oblečenia sa v 2019-tom vracia vo veľkom štýle.

Tak, ako manchester z Anglicka alebo kašmír z Ázie, je tartan typickým prvkom škótskej garderóby. Štvorcový dizajn v rôznych prevedeniach, farbách a vzoroch sa už roky rokúce nosil v chladných krajoch severu Európy, ale čoraz viac začína prenikať do trendov aj globálne. Tartan je vzor, ktorý evokuje teplo a vyvoláva nostalgiu za ďalekými krajmi, a aj na Slovensku si ho obľubujeme hlavne v zimnom období. Spája sa s tradičným, elegantným a vyspelým štýlom, a preto si ho mnohé ženy volia ako motív na pracovné kostýmy alebo denné šaty. Ako ho nosiť? Nechajte sa inšpirovať!

Károvaná do práce

Do tartanových kostýmov túto jeseň a zimu určite zainvestujte. Nová vlna farebnej kombinácie kostýmových nohavíc a sák sa ponesie v duchu Škótska, a v obchodoch narazíte na veľa kúskov, ktoré si bez váhania vyskúšajte. Nebojte sa prílišného vzorovania a aj keby sa vám farebných štvorcov na látke zdalo na váš vkus až priveľa, skúste staviť na odvahu. Oblečte si ku kostýmu jednoduché biele tričko, zvoľte minimum doplnkov – a šup sa do práce plná chic elegancie s nádychom tradičnej moderny.

Šaty a tartan

Tartan je odjakživa spájaný s mužskými sukňami, preto sa častejšie zvykol uplatňovať na modeloch ženských šiat. Tento rok by ste mali skúsiť obtiahnuté a tradičné strihy, najlepšie s dlhšou áčkovou sukňou. Dávajte si pozor na materiál, keďže tartan sa poväčšine tlačí na hrubšie, priam až vlnené látky, ktoré nie sú vhodné pre splývajúce sukne. Preto si treba každý tartanový kúsok vyskúšať a uistiť sa, že vám sedí na telo. Ako pri mnohých iných tradičných látkach, aj pri tartane je základom dobrý strih. Preto kvalitný kúsok od toho menej kvalitného spoznáte hneď na prvé vyskúšanie.

Kárované doplnky

Aj keď by malo byť pravidlom nekombinovať rôzne vzory a typy tartanu v jednom outfite, pri doplnkoch si toho môžete dovoliť viac. Ak ste si vybrali tartanový kostým, ktorý vám vzorovo a farebne ladí, môžete si k nemu zvoliť napríklad topánky s jemne rozličnou potlačou. Budete tak károvaná naozaj od hlavy po päty, ale vášmu šmrncu to akurát dodá na výnimočnosti. Keby ste sa však obávali zainvestovať do károvanej obuvi, čo tak si namiesto nej zadovážiť károvaný šál alebo čiapku? S postupom času sa možno dopracujete na mix tartanových vzorov a farieb, aké by ste si kedysi na sebe nevedeli ani predstaviť. Pozor, tartan môže byť návykový!

Kárované sako nájdete TU
Viacfarebné kárované šaty
Členkové kárované čižmy