V našom svadobnom magazíne sa tentokrát budeme venovať tematike svadobného účesu. Sprevádzať a radiť nám bude dnes Tímea Tungli Vörösová, ktorá sa venuje kaderníctvu 28 rokov. Vlastní dva salóny v Štúrove a Bratislave. Je majsterkou v účesovej tvorbe a na základe najnovších trendov si vytvára každoročne svoju vlastnú svadobnú kolekciu. Svoje poznatky podáva ďalej a učí kaderníkov z celého Slovenska v rámci svojich workshopov, ktorá má názov Výčesy s Tímeou.

Čo znamená pre teba svadobný účes? Prečo sa špecializuješ práve na tento typ účesu?

Svadobný účes je moja srdcovka. Žena je v ten deň úplne iná, ako cez týždeň. Je to obrovská výzva, iná dimenzia ako bežné účesy.

Ako prebieha podľa teba výber kaderníka na Veľký deň, podľa čoho si nevesta nájde toho správneho odborníka?

V dnešnej dobe už nie je problém vygoogliť si kaderníka na základe požadovaných parametrov. V minulosti to fungovalo tak, že väčšina neviest si nechala spraviť svadovný účes u svojho už zabehnutého a dobre poznaného kaderníka, ktorého navštevovala roky na farbu a strih. Posledné roky to tak už nie je. Nevesty si vyhľadávajú špecialistov na tvorbu svadobných účesov ku ktorému zavítajú možno len vo svoj svadobný deň.

Aký je ďalší postup?

U mňa to funguje tak, ako u väčšiny kaderníkov, že budúca nevesta príde na skúšku. Nikdy nerobím vlasy bez skúšky už naostro vo svadobný deň. Tam už nie je priestor na vymýšľanie a prerábanie, musím mať istotu, že už češem vysnívaný a vyskúšaný účes. Mám rada aj keď prinesú nevesty nejaký podklad, napríklad fotky z Pinterestu. Tu aspoň vidím, akým smerom sa môžem vybrať. Väčšinou vytvárame dva, maximálne tri účesy. Prvý taký, aký si vybrala nevesta, ten potom prečešem na niečo, čo si predstavujem pre ňu ja.

Existuje nejaký typ účesu, ktorého by sa mali nevesty vyvarovať?

Pre tie nevesty, ktoré by chceli závoj by som neodporúčala nadýchané, nastavené účesy, ktoré sú teraz veľkým hitom a ktoré veľmi obľubujem a učím aj ja. Do týchto typov účesov sa hodia skôr živé kvety, sponky alebo korunka. Závoj odporúčam na rozpustené vlny, alebo jemne nastavené drdoly.

Tímeina tohtoročná svadobná kolekciahttp://tajmia.sk/index.html

Poznáš už budúcoročné trendy? Vyberajú si nevesty vždy najaktuálnejšie účesy?

Veľmi extra sa budúcoročné trendy líšiť od tohtoročných nebudú, a aj keby, nevesty to pri výbere účesu veľmi neovplyvní. Väčšinou si vyberajú veľmi podobné ležérne typy, momentálne uhladené drdoly nie sú veľmi v kurze. Väčšinou to, čo je vo svete – hlavne u rusov, ktorí absolútne diktujú trendy v účesovej tvorbe aktuálne, sa k nám dostane o rok-dva neskôr. Ruskí kaderníci pozdvihujú účesovú tvorbu už na umenie, a americkí zas vytvárajú až príliž voľné účesy, to by u nás len ťažko prešlo. Najlepší je niekde ten zdravý stred. Čo sa týka vlasových doplnkov, odchádzajú vence, ale ostávajú ešte živé kvety, a iná ozdobná bižutéria.

Na záver nám prezraď, čo znamená, že máš svoju svadobnú kolekciu?

Znamená to, že sledujem, čo sa deje vo svete a učím sa od svetoznámych kaderníkov. Aktuálne to je Georgiy Kot a Farrukh Shamuratov, ktorí sú páni vo výčesoch. Učím sa od nich techniky, a na základe týchto ťažkých techník si vymyslím svoj účes. Títo majstri mi dávajú pohonný motor, ktorí ma naštartuje a ukážu grif, ktorý si ja už pretransformujem podľa vlastných potrieb, a tak vzniknú tri kolekcie. Túto kolekciu už učím ja svojich kolegov na školeniach po Slovensku.

Ďakujem za rozhovor!

Zdroj: Ladislav Čepec, Martina Nemčeková