Biele tenisky. Všetky ich milujeme. Sú pohodlné, praktické, ale najmä sa jednoducho kombinujú. Problém však nastáva vtedy, keď sa na obľúbených bielych teniskách objavia žlté fľaky či kúsky blata. My v TOPANKOVE sme odborníci vo svete obuvi, a preto máme pre vás pár tipov, ako vyčistiť biele tenisky.

žena v bielych dámskych teniskách converse

Stojíte pred zrkadlom a znovu je to ťažké ráno, kedy nemáte čo na seba? Na internete nájdete množstvo tipov a inšpirácií ako napríklad zladiť tenisky do každého outfitu. Čo však treba robiť, ak sú vaše biele tenisky odložené špinavé v botníku a vy nemáte po ruke ani jeden čistiaci roztok či čistiacu penu? Pozrime sa spolu na niekoľko rád, ako jednoducho môžete vyčistiť biele tenisky.  

tip #1: Čistenie bielych tenisiek so sódou bikarbónou 

Na vyčistenie bielych tenisiek za pomoci sódy bikarbóny budete potrebovať:

 • 1 lyžicu sódy bikarbóny,
 • pol lyžice vody,
 • zubnú kefku.

V malej miske zmiešajte sódu bikarbónu a vodu, tak aby vznikla hladká kašička. Následne zmes opatrne aplikujte na špinavý povrch tenisiek, najlepšie starou zubnou kefkou, ktorá je dostatočne pevná na to, aby ste ňou odstránili všetky voľné nečistoty. Nechajte zmes niekoľko hodín pôsobiť a následne tenisky opláchnite pod vodou. Výsledok by mal byť okamžitý!

Mohlo by vás tiež zaujímať: Ako odstrániť zápach z topánok

tip #2: Na vyčistenie gumených častí bielych tenisiek použite kryštalickú gumu

Potrebovať budete kryštalickú gumu zo sady Eraser. Stačí silnejšie trieť po gumených častiach a vaše milované biele tenisky budú okamžite pripravené doladiť váš outfit.

Túto metódu si obľúbia najmä milovníčky bielych tenisiek značky Converse, ktoré majú chytľavú gumenú podrážku. Kryštalickou gumou však môžete vyčistiť aj povrchy zo semišu a nubuku.

tip #3: Micelárna voda – zázrak na čistenie bielych tenisiek

Micelárnou vodou nemusíte večer zotrieť len celodenný make up, skúste ju použiť aj na vyčistenie bielych tenisiek. Potrebovať budete:

Stačí kvapnúť zopár kvapiek micelárnej vody na leštiacu handričku a poriadne ňou potrieť biele tenisky. Tento tip funguje na povrchoch z kože a gumy. Ak máte topánky zo semišu a neviete ako ich vyčistiť, v našom článku ako vyčistiť semišové topánky sa všetko dozviete.

tip #4: Zubná pasta na čistenie bielych tenisiek?

Veď prečo nie? Zubná pasta dokáže udržať čisté nielen zuby, ale aj vaše obľúbené biele tenisky. Je to veľmi jednoduché. Všetky prostriedky nájdete aj doma. Potrebujete:

 • zubnú kefku,
 • zubnú pastu,
 • trochu vody.

Naneste kúsok pasty na kefku, pridajte pár kvapiek vody a krúživými pohybmi čistite biely povrch vašich tenisiek. Očaríte nie len žiarivým úsmevom, ale aj čistými bielymi teniskami.

POZOR: zubná pasta musí byť čisto biela, pridané farbivá v paste by mohli vaše biele tenisky zafarbiť!

tip #5: Prať biele tenisky?

Pranie nielen bielych tenisiek v práčke je diskutabilná téma. Niektoré máme s praním topánok skvelé skúsenosti, iné naopak smútime za poškodenými teniskami. Z vlastných skúseností vyberáme zopár tipov, ako vyprať biele tenisky:

 • odporúčame prať iba biele plátenné tenisky (iné materiály by sa mohli v práčke poškodiť),
 • tenisky vložte do umývacieho vrecka alebo obliečky na vankúš tak, aby neboli v priamom kontakte s bubnom,
 • namiesto práškového  pracieho prostriedku použite tekutý,
 • nastavte jemný umývací cyklus, ak to vaša práčka umožňuje,
 • zvoľte studenú vodu,
 • na záver pomocou extra pláchania odstráňte prebytočný prací prostriedok zachytený vo vnútri bielych tenisiek.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Ako roztiahnuť topánky

tip na záver #6: Starostlivosť o biele tenisky je základ

Prevencia je vždy lepšia ako liečba. Najjednoduchší spôsob, ako udržať biele tenisky čisté čo najdlhšie, je vyhýbanie sa ich noseniu za nepriaznivého počasia. Počasie je však nevyspytateľný živel a častokrát nás prekvapí. V taktom prípade je lepšie, ak sú vaše topánky dostatočne chránené. Odporúčame šikovných odborníkov v starostlivosti o obuv.

Všetky naše tipy máme odskúšané, no aj napriek tomu sa vždy môže stať, že nezafungujú, tak ako by mali a preto Vás upozorňujeme, že ich používate na vlastné riziko a prípadné poškodenia obuvi, ktoré môžu vzniknúť, nemôžu byť dôvodom na sťažnosti, či reklamáciu.