Biele tenisky sú čím ďalej tým viac vyhľadávaným a obľúbeným, trendy kúskom. Každý si ich zamiluje hlavne vďaka pohodlnosti, praktickosti, či univerzálnosti. Stali sa akousi oporou módnej scény a preto sa v súčasnosti hodia naozaj ku každému outfitu. Kľudne ich môžete skombinovať aj s office lookom a nič tým nepokazíte!

biele tenisky, ako vyčistiť biele tenisky, ako najlepšie vyčistiť biele plátené tenisky, ako vyčistiť látkové tenisky, ako prať tenisky, ako vyčistiť biele converse
Biele tenisky

Problém však nastáva vtedy, keď sa na Vašich obľúbených bielych teniskách začne prejavovať to, ako často ich nosíte. Ich veľkou nevýhodou je extrémna rýchlosť špinenia, čo všetci veľmi dobre poznáme. Je jasné, že nikto si nekupuje biele tenisky v domnienke, že zostanú svetlé a bez špiny navždy, ale ak dôjde k ich zašpineniu, všetci dúfame, že ich nejakým spôsobom vrátime do pôvodného stavu.

My v TOPANKOVE sme odborníci vo svete obuvi a preto máme pre Vás pár šikovných a inšpiratívnych tipov, pomocou ktorých budú Vaše biele tenisky opäť vyzerať ako nové.

tip #1 – Prevencia

Prevencia je vždy lepšia ako liečba. Najjednoduchší spôsob ako zanechať bielu topánku čo najdlhšie bielou je samozrejme vyhýbanie sa jej noseniu za nepriaznivého počasia. Počasie je ale nevyspytateľný živel a častokrát nás prekvapí. A preto, to najlepšie, čo môžete urobiť je ošetriť svoje biele tenisky ešte pred ich samotným použitím. U nás nájdete viacero pomocníkov, ktorí Vám pomôžu ochrániť Vaše biele tenisky pred zašpinením a poškodením. Taktiež môžete použiť aj rôzne impregnačné prípravky, ktoré topánky chránia nie len pred vlhkosťou ale aj nečistotami.

tip #2 – Sóda bikarbóna + voda + zubná kefka

Táto kombinácia sa môže zdať ako nezlúčiteľná ale v tomto prípade je naozaj efektívna. V malej miske zmiešajte 1 lyžicu sódy bikarbóny a pol lyžice vody, tak aby vznikla hladká kašička. Následne zmes opatrne aplikujte na špinavý povrch tenisiek, najlepšie starou zubnou kefkou, ktorá je dostatočne pevná na to, aby ste ňou odstránili všetky voľné nečistoty. Nechajte zmes niekoľko hodín pôsobiť a následne tenisky opláchnite pod vodou. Výsledok by mal byť okamžitý! Ak nemáte sódu bikarbónu, môžete použiť aj prací prášok, či šampón na vlasy.

tip #3 – Čistenie pomocou gumy

Tento tip je vhodný najmä pre tenisky značky Converse, ktoré majú chytľavú gumenú podrážku. Pomocou kryštalickej gumy na čistenie tenisiek môžete silnejšie prechádzať po gumených častiach topánok Converse a tak odstránite akékoľvek nečistoty a navrátite im pôvodnú snehovo bielu farbu. Ak nemáte k dispozícii gumenú pomôcku, môžete použiť aj odlakovač na nechty, lieh, či citrónovú šťavu.

biele tenisky, ako vyčistiť biele tenisky

tip #4 – Micelárna voda

Micelárna voda je revolučný produkt na odličovanie a navyše dokáže čistiť aj tenisky! Stačí kvapnúť trošku micelárnej vody na čistú leštiacu handričku a poriadne ňou trieť tenisky. Tento tip funguje na povrchoch z kože, gumy a tiež semišu.

tip #5 – Zubná pasta

Zubná pasta dokáže udržať čisté, nielen Vaše zuby, ale aj Vaše obľúbené biele tenisky. Opäť môžete použiť starú zubnú kefku, na ktorú nanesiete trochu bielej gélovej zubnej pasty, pridáte trošku vody a vydrhnete špinavé miesta na Vašich teniskách. Pastu môžete použiť na kožené, platené alebo textilné povrchy.

biele tenisky, biele tenisky, ako vyčistiť biele tenisky

tip #6 – Pranie odporúčame LEN pri bielych LÁTKOVÝCH teniskách!!

Stále horúco diskutovanou témou je, či je vhodné a efektívne prať biele tenisky v práčke. Závisí to od konkrétneho typu tenisiek, napríklad látkové tenisky a plátenky je vhodné prať v práčke, nakoľko tieto materiály sú schopné vydržať. Čo sa týka kožených tenisiek, tie určite neodporúčame prať, keďže koža by sa mohla poškodiť. 

Ak sa už rozhodnete prať látkové tenisky, odporúčame dodržiavať nasledujúce zásady, ktoré zabezpečia, že sa Vaše biele tenisky v práčke nepoškodia.

  • Keďže prací bubon môže poškodiť tenisky, odporúčame ich vložiť do umývacieho vrecka alebo obliečky na vankúš, aby neboli v priamom kontakte s bubnom.
  • Pri novších práčkach môžete zvoliť niekoľko nastavení, ktoré zabezpečia, že Vaše biele tenisky budú aj po praní v dobrom stave a navyše žiarivo čisté.
  • Namiesto práškového bezpodmienečne použite tekutý prací prostriedok.
  • Odporúčame tieto nadstavenia umývacieho cyklu: 
  1. jemný cyklus, aby sa zabránilo poškodeniu,
  2. studená voda, aby nedošlo k deformácii,
  3. ak chcete odstrániť prebytočné mydlo zachytené vo vnútri, vyberte cyklus extra pláchanie.

gfhgfhfghfhfhhffnj

Všetky naše tipy máme odskúšané, no aj napriek tomu sa vždy môže stať, že nezafungujú, tak ako by mali a preto Vás upozorňujeme, že ich používate na vlastné riziko a prípadné poškodenia obuvi, ktoré môžu vzniknúť, nemôžu byť dôvodom na sťažnosti, či reklamáciu.