Móda sa neustále mení a vyvíja, a práve módne ikony sú tými, ktoré ju posúvajú ďalej. Sú to osobnosti, ktoré svojím štýlom a módnymi výstrelkami ovplyvňujú módnu scénu a formujú módne trendy po celom svete. Poďte sa s nami pozrieť na to, ktoré osobnosti vo svete módy rezonujú najviac a aký mali prínos.

Žena, ktorá navždy zmenila svet módy

Jednou z najväčších módnych ikon je bezpochyby Coco Chanel. Žena, ktorá vyrastala v sirotinci, pracovala v kabarete a na výslnie sa dostala až po boku bohatého dôstojníka. Vďaka jeho peniazom si otvorila prvý parížsky butik s klobúkmi a doplnkami v roku 1912. Nemohla si dovoliť šaty podľa vtedajšej módy, tak si začala šiť vlastné. Coco priniesla do sveta módy priliehavé šaty s odhaleným chrbtom, parfum, ktorý ako prvý na svete nesie meno návrhára, ikonické kabelky či tvídový kostým. Dáma, ktorá uvoľnila ženy zo sťahujúcich korzetov sa celý život držala jednej zásady: „Móda odchádza, štýl nikdy“.

Audrey Hepburn priniesla ikonické „little black dress“

Ďalšou módnou ikonou je Audrey Hepburn. Táto herečka a ikona štýlu sa preslávila svojím jednoduchým a elegantným štýlom, ktorý bol inšpirovaný módnymi trendami 50. rokov. Jej slávne „little black dress“ z filmu „Sabrina“ sa stali kultovým kúskom a dodnes sa považujú za jeden z najväčších módnych symbolov všetkých čias. Okrem toho sa s ňou spájajú trenčkoty, šatka do vlasov či nízke balerínky, ktoré patria medzi módny trend roka 2023.

Marylin Monroe priniesla do sveta módy ženskosť

Stala sa známou svojou škandálnou povahou a nezabudnuteľnými filmovými rolami. Jej štýl bol veľmi ženský a zmyselný, často nosila objemné sukne a priliehavé topy. Zakladala si na zvýraznení ženských kriviek a vytvorení tzv. presýpacích hodín. Monroe bola tiež známa tým, že nosila bielizeň ako vonkajšiu vrstvu oblečenia, čo je dodnes veľmi populárnym trendom.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Ako kombinovať farby v oblečení? 

Princezná Diana

Jednou z najlepšie oblečených žien v histórii je Diana, princezná z Walesu. Od jej koláčových blúzok a pastelových volánov až po telové zamaty a zdobené róby, Dianina móda je nadčasová. Princezná bola známa svojím farebným a veselým oblečením, ktoré podľa módnych expertov odhaľovalo jej vrúcnu a prístupnú osobnosť. Často nosila perly a nebála sa spojiť športový štýl s elegantnou kabelkou. Okrem toho patrila medzi najfotografovanejšie ženy sveta.

Módne ikony súčasnosti:

Aj dnes máme módne ikony, ktoré ovplyvňujú módnu scénu. Jednou z najvýraznejších módnych ikon súčasnosti je bezpochyby Victoria Beckham. Táto bývalá speváčka sa preslávila svojím neustále elegantným a štýlovým šatníkom. Victoria Beckham je tiež úspešnou módnou návrhárkou a jej značka sa teší veľkej popularite medzi celebritami a módnymi nadšencami po celom svete.

Meghan Markle manželka britského princa Harryho, sa tiež stala jednou z módnych ikon súčasnosti. Jej elegantný a sofistikovaný štýl sa stal inšpiráciou pre mnohé ženy po celom svete. Často nosí bodky a širokú škálu klobúkov. 

Kendall Jenner je známa svojim štýlom, ktorý je často inšpirovaný 90. rokmi. Jej šatník je plný kúskov značiek ako Gucci, Chanel a Saint Laurent. Neváha si na seba obliecť aj odvážnejšie kúsky, no vždy ich kombinuje s elegantnými doplnkami. Nevyhýba sa žiadnym farebným odtieňom, ale preferuje skôr svetlé farby a odvaha jej tiež nechýba.

Rihanna a jej štýl je odrazom toho, kým je, a neriadi sa konkrétnymi módnymi trendmi ani pravidlami! Je známa tým, že si vytvára svoju vlastnú značku a nikdy sa nedrží späť. Je trendsetterkou, či už ide o vlasy, make-up alebo outfity. 

Billie Eilish – Rovnako ako jej hudba, aj jej štýl obliekania je temný, svojský a trochu nečakaný. Nosí veľa vrstiev oblečenia, tmavé farby a výrazné doplnky, ktoré sú charakteristické pre jej image. Jej štýl zobrazuje individualitu a slobodu, a preto sa stal inšpiráciou pre mnoho mladých ľudí.

Čo priniesli módne značky do sveta módy?

Okrem jednotlivcov môžeme tiež spomenúť módne značky, ktoré sa stali ikonickými a zmenili svet módy. Jednou z nich je napríklad značka Levi’s, ktorá vytvorila celú novú kategóriu oblečenia – džínsy. Dnes sú džínsy neoddeliteľnou súčasťou mnohých šatníkov a používajú sa vo všetkých možných variáciách.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Denim od hlavy po päty je späť! Ako ho kombinovať v outfitoch 

Inou ikonickou značkou je napríklad Gucci, ktoré sa stalo synonymom pre luxus a extravaganciu. Jeho logo a vzory sú veľmi rozpoznateľné a stali sa veľkou súčasťou módneho sveta.

Napadli vás aj iné módne ikony? Je to pochopiteľné, pretože módny svet je plný zvučných mien. Nedá nám však nespomenúť ďalšie mená ako: Jackie Kennedy, Cher, Madonna, Kate Middleton, Gigi a Bella Hadid či Ariana Grande. Ktoré mená by ste doplnili vy?

Obrázkový zdroj: Pinterest