Október nie je iba mesiacom klesajúcich teplôt a padajúcich lístkov zo stromov. Je tiež mesiacom venovaným boju proti rakovine prsníka nazývaný aj Ružový október. O tejto chorobe počul asi každý z nás, no o prevencii sa v spoločnosti hovorí len veľmi málo. A práve tento mesiac nám ružová farba a stužky pripomínajú, aké vie byť ženské zdravie krehké. Vieme, že niekedy je náročné vnímať veci, ktoré sa nás bytostne netýkajú, ale zároveň je dôležité o nich hovoriť. Preto sme si pre vás pripravili zopár riadkov na zvýšenie povedomia a zdôraznenie dôležitosti prevencie rakoviny prsníka.

Rakovina prsníka je jednou z najbežnejších rakovín u žien po celom svete. Každý rok postihne milióny žien a tisíce mužov. Áno, čítate správne, choroba sa netýka iba žien. Najčastejšie však postihuje ženy, ktoré majú po 50tke, ale vyskytuje sa aj u mladších vekových kategórií. Ide o vážne ochorenie, ktoré si vyžaduje vašu pozornosť, včasnú diagnostiku a prevenciu.

Ružový október – ideálny čas na samovyšetrenie prsníkov a pravidelnú kontrolu

Aj vám sa už niekedy stalo, že ste preventívnu prehliadku u zubára odkladali, až kým vás nebolel zub? Bohužiaľ, takto to je často aj so skríningom prsníkov alebo preventívnymi prehliadkami u gynekológa. Prevencia rakoviny prsníka je kľúčom k zníženiu rizika jej vzniku a samovyšetrenie prsníkov je jej dôležitou súčasťou. Preto by každá žena mala poznať svoje prsníky a sledovať zmeny, ktoré by mohli naznačovať určitý problém. Je dôležité podotknúť, že väčšina hrčiek, ktoré nájdete nespôsobuje rakovina, ale hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu či užívanie niektorých liekov. Ženy po 40 by tiež nemali zabúdať ani na pravidelné mamografické vyšetrenie.

Zdravý životný štýl

Zdravý životný štýl vám samozrejme nezabezpečí 100% zdravie. No minimálne môže dopomôcť pri predchádzaní rakovine. Veď nie nadarmo sa hovorí, že všetko zlé, čo skonzumujeme, sa časom objaví aj na našom tele. A tak to je aj s pitím či cvičením.

Ranné odhalenie: Kľúč k úspešnej liečbe

V prípade rakoviny prsníka je ranné odhalenie kľúčom k úspešnému liečeniu. Čím skôr je choroba diagnostikovaná, tým lepšie sú šance na uzdravenie. Preto je dôležité, aby ste pravidelne navštevovali svojho lekára a chodili na potrebné vyšetrenia. Schválne sa spýtajte sami seba, kedy ste boli naposledy na sonografii prsníkov.

Ružový október na podporu výskumu a liečby

Ružový Október nie je len o povedomí, ale aj o podpore výskumu a liečby rakoviny prsníka. Mnohé organizácie a charitatívne inštitúcie v tomto mesiaci organizujú zbierky a podujatia na podporu výskumu a pomoci pacientom. Vaša účasť a podpora môžu pomôcť zlepšiť životy tých, ktorí s touto chorobou bojujú.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Rozhovor s Erikou Mihalko: Môj víťazný boj s rakovinou prsníka 

Ružový október nám pripomína, že prevencia a povedomie môžu zachrániť životy. Preto vás milé čitateľky prosíme, ak sa vám niečo nezdá a cítite niečo zvláštne, neberte to na ľahkú váhu. A ako pozornosť od nás vám počas celého októbra platí zľavový kód PINKOCTOBER20 na stránkach Topankovo a Saxana, s ktorým môžete nakupovať s 20% zľavou (platí na všetky nezľavnené produkty).