Móda je jedným z najzábavnejších spôsobov, ako vyjadriť svoju osobnosť a štýl. Avšak, niekedy sa môžeme dopustiť módnych faux pas, čo môže značne ovplyvniť náš vzhľad a sebavedomie. Ak chcete vyzerať štýlovo a vyhnúť sa nešťastným módnym chybám, je dôležité ich poznať a naučiť sa, ako im predchádzať. V tomto článku si preto ukážeme najčastejšie módne faux pas a tipy, ako sa im vyhnúť.

1. Nesprávna veľkosť oblečenia

Pokiaľ to nie je naschvál (napr. od dizajnéra, ktorý robí oversized oblečenie), tak je správne zvolená veľkosť oblečenia kľúčová. Ak nosíte oblečenie, ktoré je príliš veľké, môžete vyzerať neupravene a zanedbane. Naopak, príliš malé oblečenie môže spôsobiť nepríjemné stláčanie a odhaliť vaše nedostatky. Kupujte si preto oblečenie, ktoré vám sadne ako uliate a vyhnete sa tak zbytočnému módnemu omylu.

2. Často zabudnuté módne faux pas – špinavá alebo nevhodná obuv

Práve obuv je jedným z prvých vecí, na ktoré sa ostatní ľudia pri pohľade na vás pozrú. Nosenie nevhodných topánok môže spôsobiť nepríjemné pocity, chôdzu a tiež môžu mať dopad na váš celkový vzhľad. Vždy si vyberajte topánky podľa príležitosti a tiež, aby pre vás boli pohodlné na nosenie. Ak budete celý deň v práci, vyberte si pohodlné topánky s nízkym podpätkom alebo elegantné balerínky, ktoré vám poskytnú pohodlie a štýl. Taktiež nezabúdajte venovať primeranú pozornosť čistote vašich topánok. Častokrát sú napr. tenisky vyrobené z materiálov, ktoré ľahko zachytávajú škvrny a nečistoty. Preto si vždy pred odchodom skontrolujte vaše topánky.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Ako vyčistiť biele tenisky? 

3. Pozor na zlú spodnú bielizeň!

Vyhnite sa viditeľným líniám nohavičiek alebo výraznej farbe spodnej bielizne, ktorá by mohla presvitať a byť ako päsť na oko. Siahnite skôr po bezšvovej spodnej bielizni, aby ste sa vyhli viditeľným líniám nohavičiek cez vaše oblečenie. To isté platí aj pre priesvitné ramienka na podprsenke. To ešte niekto nosí?! Ak patríte medzi nich, dajte priesvitným ramienkam okamžitú stopku! Siahnite skôr po klasickej telovej, čiernej alebo bielej podprsenke. Úplne najlepšou voľbou je samodržiaca podprsenka, prípadne ak máte dosť odvahy môžete ísť aj bez podprsenky. Všetko je lepšie ako priesvitné ramienka!

4. Módne faux pas je aj pokrčené a neupravené oblečenie

Módny omyl, na ktorý veľa z nás často zabúda. Veľakrát vyberieme pokrčené oblečenie zo sušičky a oblečieme si ho na seba. Čo takto siahnuť predtým po žehličke? Vytvoríte tým upravený vzhľad a nespôsobíte si žiadne módne faux pas. Ak neviete, ako sa správne starať o oblečenie, poradíme vám v našom článku: Ako udržať oblečenie ako nové čo najdlhšie.

5. Miešanie potlačí a príliš veľa vzorov

Kvetinové vzory nefungujú s károm ani bodkami. Vyberte si jeden vzor, ​​ktorý sa vám páči, a noste ho na častiach tela, ktoré chcete zdôrazniť. Zvyšok vášho outfitu zostane tlmenejší a zachováte si jednoduché a čisté línie. Avšak, dajte si pozor na to, aby ste celý outfit neprekombinovali.

6. Nezabudnite si odstrániť cenovky a visačky

Pri nakupovaní nových odevov často zabúdame na jednoduchý, ale dôležitý krok – odstránenie cenoviek a visačiek. Predtým než si obliekate nový kúsok odevu, si ich nezabudnite odstrániť. Nič nie je horšie, ako keď niekto na vás upozorní, že na zadnej strane vášho trička visí veľká biela cenovka. Poriadne sa preto pred odchodom z domu poobzerajte v zrkadle a vyhnite sa takýmto nepríjemnostiam.

7. Fejk vs. originál je veľké módne faux pas!

Fejk veci vs. originál? Voľba je jasná – originál je vždy víťaz! Nosenie fejkov je ako pokus o kopírovanie štýlu a snahe napodobniť originál. Investujte radšej do kvality alebo sa drahým značkovým kúskom úplne vyhnite. Originálne kúsky neponúkajú iba vyšší štandard, ale aj výnimočnosť a jedinečnosť, za ktorú si ako kupujúci platíte.

Mohlo by vás tiež zaujímat: Módne ikony a ich vplyv na módu 

8. Pozor na tieto beauty prešľapy

Keď príde na krásu, je dôležité mať na pamäti niekoľko zásad, aby ste sa vyhli beauty prešľapom. Ktoré sú to? Nesprávne zvolený odtieň make-upu môže mať za následok nevyrovnaný a neprirodzený vzhľad vašej pleti. Vyberajte si preto taký, ktorý sa najviac podobá vášmu odtieňu pleti.

Ďalším prešľapom sú neupravené nechty. Veľakrát môžu byť jedným z prvých detailov, ktoré si ostatní ľudia všimnú. Neupravené nechty, ošúchaný lak alebo nevhodný tvar nechtov môžu skaziť dojem a pôsobiť nedbanlivo. Venujte im preto dostatočnú pozornosť.

Príliš výrazné obočie: Starostlivo upravené obočie môže dodávať tvári rám a výraz. Príliš tmavá farba či hrúbka môžu naopak pôsobiť príliš umelo. Pri upravovaní obočia sa držte prirodzeného tvaru a farby vášho obočia… a žiadne experimenty!

Mohlo by vás tiež zaujímať: 5 prirodzených spôsobov, ako sa zbaviť kruhov pod očami 

9. Módne faux pas v podobe nadmerných doplnkov

Doplnky môžu byť skvelým spôsobom, ako môžete dotvoriť celý váš outfit. Avšak, príliš veľa doplnkov môže pôsobiť rušivo a nevyzerať pekne. Ak máte na sebe napríklad výrazný náhrdelník alebo veľké náušnice, skúste obmedziť ostatné doplnky na minimum. Zamerať sa na jednoduchosť a vyváženosť. Naopak, ak máte výrazné šaty zvoľte ku nim jemné a decentné doplnky.

Pamätajte na tieto tipy, vyhýbajte sa módnym faux pas, ale nezabudnite na svoj osobitý a štýlový vzhľad. Užívajte si módu, buďte odvážne a dôverujte svojmu šiestemu zmyslu pre štýl.