Niekto nosí hodinky len zo zvyku, niekto si ich nevie vynachváliť a iní ich považujú len ako trendy doplnok. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny určite ste sa niekedy zamysleli nad tým, na ktorej ruke sa nosia hodinky. Máme pre vás odpoveď. Poďme na to.

Hodinky sú obľúbený kúsok nielen mužov, ale aj mnohých žien. Obľúbili sme si ich najmä kvôli ich praktickosti. Nemusíme stále pátrať po mobile v kabelke alebo po veľkých hodinkách v miestnosti, stačí raz otočiť ruku a vieme koľko je hodín. Hodinky v našom outfite zohrávajú rovnako dôležitú úlohu ako topánky, kabelka, bižutéria či iné doplnky. Hodinky niekedy dokážu byť tak výrazný prvok, že je to prvá vec, ktorú si na druhom človeku všimneme. Nie je preto nezvyčajné, že nám záleží na otázkach typu, na ktorej ruke sa nosia hodinky, ako nosiť hodinky alebo ako ich zladiť so zvyškom outfitu.

Náš tip: Chcete vytvoriť dokonalý outfit? Prečítajte si náš článok ako kombinovať farby v oblečení a hravo zvládnete zladiť hodinky ku všetkému.

Na ktorej ruke sa nosia hodinky – pravá alebo ľavá?

Ak ste sa už snažili vypátrať odpoveď na otázku, na ktorej ruke sa nosia hodinky, pravdepodobne ste si všimli, že väčšina ľudí ich nosí na ľavej. Pravda je však taká, že správna odpoveď na túto otázku neexistuje. Nosenie hodiniek na ľavej ruke je skôr akýmsi zvykom. Neexistuje žiadne pravidlo, ktoré by naznačovalo, že práve tento štýl nosenia je správny.

Väčšinu populácie na svete (až 90 %) tvoria praváci. Pre praváka je praktickejšie nosiť hodinky na ľavej ruke. Pravou rukou sa im jednoduchšie pripína ramienok a celkovo manipuluje s hodinkami. Keď chcete zistiť koľko je hodín, treba ruku mierne natočiť. Praváci majú zvyčajne pravú ruku zamestnanú inou činnosťou, napríklad prácou na počítači alebo držaním kávy. Preto na túto činnosť radšej používajú voľnú ľavú ruku. Výrobcovia hodiniek tomu hodinky aj prispôsobili. Korunka, malé koliesko, s ktorým sa hodinky nastavujú, je zvyčajne umiestnená pri čísle 3.

Vyskúšajte: Nasaďte si hodinky na pravú ruku. Len veľmi ťažko by sa vám podarilo otočiť korunkou a nastaviť tak hodinky.  

Čo hovorí spoločenská etika?

V príručke spoločenskej etiky by sme tiež striktné pravidlá o nosení hodiniek hľadali márne. Rieši len toľko, že výrazné, značkové a drahé hodinky nosiť na ruke, ktorú podávate pri vítaní alebo gestikulácii, veľa ľudí považuje za povrchné. V niektorých prípadoch to môže vyzerať, že chcete upozorniť na svoj drahý doplnok a naznačiť okoliu, že máte na viac. Čím serióznejšie a vkusnejšie teda chcete vyzerať, tým menej by mali pútať pozornosť vaše predražené doplnky. Správnou cestou je zvoliť jednoduchšie a menej výrazné hodinky na ruke, ktorá je menej dominantná. Nemávate s ňou pri vašom vášnivom rečnení, nepodávate ju pri vítaní alebo zoznamovaní, nedržíte v nej kávu.  

Nosenie hodiniek je najmä o pohodlí

Je čisto na vás, na ktorej ruke budete hodinky nosiť. Ak sa cítite pohodlnejšie, keď ich máte na pravej, kľudne ich tak noste. V tomto prípade však odporúčame kúpiť špeciálne hodinky na pravú ruku, aby bolo pre vás pohodlnejšie ich nastaviť.

Veríme, že sme vašu dilemu nosenia hodiniek vyriešili. Ak máte ďalšie podobné otázky budeme radi, ak nás kontaktujete prostredníctvom našich sociálnych sietí.