Čo si vziať do pôrodnice, na čo nezabudnúť a čo naopak radšej nechať doma? Okrem výbavičky pre bábätko je celkom dlhý zoznam, aj čo sa budúcich mamičiek týka. Aby ste sa v tom zorientovali a nezbalili príliš veľa nepotrebných vecí alebo naopak, aby ste nezabudli na dôležité potreby, spísali sme krátky manuál pre všetky budúce mamičky.

Čo sa týka hygieny, to vynecháme už len z dôvodu, že každá pôrodnica má, vo väčšine prípadov spísaný vlastný zoznam na svojej stránke. Niekde vám doslova stačí zubná kefka a šampón, inde radia zbaliť aj toaletný papier.

Hoci sa na rolu matky pripravujete 9 mesiacov, je úplne normálne, že niektoré veci vás po pôrode prekvapia. Obzvlášť, ak sa stanete maminou prvý krát. Aj keď sa veľa mamičiek nevie dočkať kedy sa zbaví veľkého a ťažkého brucha a znova bude „sexi ako kedysi“, po pôrode myslite hlavne na svoje pohodlie a pohodlie vášho bábätka. Čas na „sexi ženu“ si nechajte radšej až po šestonedelí.

Balenie do pôrodnice…

…by malo začať taškou. Aj keď sú v tejto dobe extra moderné mommy bags, radili by sme zvoliť niečo praktickejšie. Nejedna mamina vám povie, že niesť brucho, predýchavať kontrakcie a k tomu mať tašku cez plece, je nadľudský výkon. Aj z týchto dôvodov väčšina, budúcich mamičiek preferuje kufor.

Kufor veľkosti S vám bude úplne stačiť. Veľká výhoda kufra je, že naň môžete jednoducho a prakticky pripojiť tašku pre vaše bábätko, kde máte všetko precízne zorganizované. Ruksak pre bábätko oceníte nielen na ceste do pôrodnice, ale aj dlhý čas po narodení. Zbalíte doň prakticky a prehľadne všetko, čo bábätko potrebuje. Ľahko ho pripojíte aj na kočík alebo prehodíte cez plecia ako klasický ruksak.

Čo budete do pôrodnice naozaj potrebovať ?

Tehotenské košieľky

Nezabúdajte na to, že vás čakajú náročné hodiny a dni. Preto nezabúdajte hlavne na pohodlie. Väčšinu času v pôrodnici strávite v pyžame resp. v tehotenskej košieľke. Aj keď ste obľúbenkyňa dvojdielnych pyžám, v tomto prípade tehotenské košieľky naozaj oceníte. Počas pobytu v pôrodnici budete neustále kontrolovaná a monitorovaná, čo bude v košieľke najkomfortnejšie. Ak si budete vyberať košieľku do pôrodnice, vyberajte už zo sekcie tehotenských košieľok. Tie myslia na dni s bábätkom a teda majú ľahký prístup k dojčeniu. Vybrať si môžete s gombíkmi alebo zipsom po stranách, na zapínanie v strede alebo preložené na prsiach.

Nezabúdajte si vziať do rezervy aspoň 3-4 kusy. Skúste prípadne viac druhov, aby ste zistili, ktorý systém rozopínania vám najviac vyhovuje.

Tehotenský župan

Väčšinu času v pôrodnici strávite buď na izbe alebo na vyšetreniach. Práve v prípade presúvania sa na vyšetrenia oceníte, že cez košieľku jednoducho prehodíte župan a môžete ísť. Podobne, ak budete chcieť vyjsť na chodbu poprechádzať sa alebo „vybehnúť“ za manželom do miestnosti pre návštevy, oceníte, že ste si zbalili práve tehotenský župan.

Aby ste si nemuseli požičiavať manželov XL župan, poobzerajte sa po tehotenských županoch, ktoré vám bruško spoľahlivo zakryjú aj vo vašej konfekčnej veľkosti.

Tehotenské podprsenky

Tehotenské podprsenkyMUST HAVE nielen do pôrodnice, ale aj na dlhý čas po pôrode. Tieto podrsenky ocenia dojčiace matky, vďaka jednoduchému prístupu k dojčeniu, ako aj ženy s väčšou veľkosťou košíkov. Po tehotenských podprsenkách často siahajú aj ženy vo vyššom štádiu tehotenstva, nakoľko bývajú obzvlášť pohodlné.

Tehotenské nohavičky

Pri tehotenských nohavičkách dbajte hlavne na svoje pohodlie. Sú mamičky, ktoré už počas tehotenstva obľubujú nohavičky s vysokým pásom. No sú aj mamičky, ktoré sa svojej čipkovanej bielizne nevedia vzdať. Myslite na to, že nielen pred pôrodom, ale hlavne po ňom musí pokožka dýchať, preto zvoľte prírodné materiály ako je bavlna alebo bambus. Ohľadne veľkosti zvoľte o číslo väčšiu než ste v posledné dni zvyknutá, nakoľko okolie v oblasti rodidiel bude pár dní po pôrode náramne citlivé na akýkoľvek nekomfort.

Papuče a šľapky do sprchy

Papuče sú základ nech ideme kamkoľvek. Do pôrodnice je dobré zvoliť si šľapky, ktoré majú širší strih, aby sa vám, aj v prípade opuchov jednoducho obúvali. To isté platí aj v prípade šľapiek do sprchy. Chránia vás pred chladom z podlahy ako aj pred prípadnými plesňovými ochoreniami chodidiel. Pokojne si zbaľte letné žabky, v ktorých vám je najpohodlnejšie alebo zakúpte nové v dizajne, ktorý využijete aj v lete k vode.