Ktoré to je? Predsa leto, jeseň, zima a samozrejme jar. Sukne sú jednoducho nesmrteľné, nadčasové a neodmysliteľne patria do šatníka každej ženy. Ako však nosiť sukňu v každom ročnom období? Poradíme vám v tomot článku!

Verili by ste, že prvé sukne sa nosili už v staroveku? Aj keď si rokmi prešli rôznymi prerodmi, stále sú základnou súčasťou dámskeho outfitu. Ako to však v móde býva, pôvodne nosili sukne aj muži.

História sukní

V prehistorickom období mali sukne hlavne praktický význam a slúžili ako ochrana pred chladom. Je samozrejmé, že tu nemožno hovoriť o akýchkoľvek estetických stránkach tohto druhu oblečenia. Estetický prvok im vdýchli až kultúry ako Rimania, Peržania či Egypťania, ktorí vtedajšie sukne prispôsobili životnému štýlu a na sukne pridali rôzne ozdoby a záhyby. Vtedajšia egyptská kultúra už rozlišovala pánske a dámske sukne. Zatiaľ čo muži nosili sukne nad kolená, ženské sukne siahali až po členky.

Za čias Rímskej ríše a vlády Konštantína nosili sukne všetci muži, každého spoločenského postavenia. V stredoveku sa mužské a ženské sukne výrazne líšili aj samotným materiálom. Zatiaľ čo pánske sukne boli kratšie a z ťažkých materiálov, dámske sukne boli z ľahšej látky a siahali až po zem.

Medzi 17. a 18. storočí sa postupne trend sukní začal zameriavať hlavne na ženy a dámske sukne nabrali na pompéznosti. Súčasťou sukní začali byť veľké objemy, ťažké obruče, až po korzety, ktoré v kontraste s veľkou sukňou zvýrazňovali útle ženské drieky. Takto ženy v sukniach fungovali až do konca 19. storočia, kedy sa siluety zúžili a začiatkom 20. storočia začali sukne, aj vďaka Coco Chanel naberať nový dych.

Súčasnosť

Hoci sukne zaznamenali v priebehu rokov svoje svetlejšie aj tmavšie momenty, dnes sú základom každého dámskeho šatníka. Mini sukne, midi, maxi, áčkové, obtiahnuté či asymetrické. V súčasnosti už nie je nosenie sukní spoločenským štandardom ale osobnou voľbou. Na výber máme z množstva štýlov, farieb a materiálov. Voľnosť, ktorú nám dnešná doba ponúka, je na nezaplatenie. Aj napriek tomu, by sme si mali osvojiť pár základných pravidiel, ktoré nám dopomôžu nosenie sukní doladiť.

Puzdrové sukne

Puzdrové alebo aj ceruzkové sukne sa najlepšie hodia k vysokým podpätkom. Postavu krásne zúžia a predĺžia. Záleží od vkusu, prípadne udalostí, na ktorú sa so sukňou chystáte, či zvolíte kratší alebo dlhší strih. Midi puzdrová sukňa pôsobí veľmi sofistikovane a doplniť ju môžete napríklad lodičkami a voľnou blúzkou. Kratšiu puzdrovú sukňu viete doplniť vysokými čižmami, obtiahnutým topom a vyraziť do mesta.

Áčkové sukne

Áčkové sukne sú vo všeobecnosti najobľúbenejším strihom dámskej sukne. Pôsobia veľmi dievčensky a podčiarkujú ženské línie. Dokážu byť veľkým pomocníkom hlavne pre ženy, ktoré majú silnejšie stehná. Áčková sukňa zvýrazní úzku líniu drieku, zatiaľ čo zadoček a stehná zahalí nazbieranou vrstvou látky. Ľahko sa kombinuje s teniskami, balerínkami, sandálmi aj podpätkami. Záleží na dĺžke, ktorú si zvolíte.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Ako kombinovať farby v oblečení? 

Ako nosiť MINI sukňu

Mini alebo aj krátka sukňa je obľúbeným strihom sukne hlavne u žien so štíhlymi a dlhými nohami. Tento strih nohy ešte viac predĺži a predvedie ich v plnej kráse. Ľahko sa kombinujú s voľnejšími aj obtiahnutými topmi. Záleží na vašom štýle či zvolíte obtiahnutý alebo áčkový strih a podľa toho volíte aj obuv. K úzkej mini sukni sa hodia vyššie podpätky, k voľnejšiemu strihu môžete pokojne zvoliť tenisky či mokasíny.

Ako nosiť MIDI sukňu

Ani dlhé ani krátke, také sú midi sukne. Momentálne je práve tento strih sukní veľmi trendy. Obtiahnutá midi sukňa v kombinácii s crop-topom a teniskami je štýlová kombinácia, ktorá sa v dnešných uliciach nestratí. Naopak širšia a vzdušnejšia verzia midi sukne s obtiahnutým topom a sandálmi na podpätku je spojenie, ktoré lahodí ako ženskému, tak aj mužskému oku.

Ako nosiť MAXI sukňu

Dlhé alebo aj maxi sukne si prioritne spájame so spoločenskými udalosťami. Vysoké lodičky, dlhé nazbierané sukne a luxusné topy sú skvelou kombináciou na spoločenské udalosti ako sú plesy, svadby či rôzne večierky. Maxi sukne sú však veľmi obľúbené, ba až žiadúce aj v letnom období. Vzdušný materiál, obtiahnutý top, šľapky na nohách a vietor vo vlasoch je nesmrteľná letná kombinácia. Večer si stačí prehodiť rifľovú bundu a dlhé letné párty môžu trvať až do rána.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Ako udržať oblečenie ako nové čo najdlhšie 

Asymetrické sukne

Asymetrické sukne sú osobitnou skupinou. Ťažko ich zaškatuľkovať do jednej z predošlých sekcií práve pre ich originálny strih. Zatiaľ čo niektoré sa tomuto strihu vyhýbame práve pre jeho jedinečnosť, mnohé tieto strihy, pre rovnaký dôvod, schválne vyhľadávame. Aj keď sa môže zdať, že asymetrický strih sukne sa ťažko kombinuje a je veľmi špecifický, nemusí to byť tak. Práve vďaka tejto originálnej stránke nemusíte riešiť zložité kombinácie. Samotná asymetrická sukňa bude gro outfitu, ktorý stačí doplniť jednoduchým topom a pohodlnou obuvou.

Aj keď druhov dámskych sukní materiálov a strihov je dnes nekonečný výber, dajte v prvom rade na váš vlastný štýl. Ak sa budete vo svojom sukňovom outfite cítiť pohodlne a štýlovo, okolie vám to uverí a zvládne aj kombináciu flitrovanej sukne s teniskami.