Vôňa je jedným z najzmyselnejších spôsobov, ako vyjadriť svoju osobnosť a vytvoriť nezabudnuteľný dojem. Vo svete parfumov však môže byť veľmi ťažké sa zorientovať. Ktorý parfum je ten pravý pre vás? Ako si vybrať vôňu, ktorá bude dokonale odrážať vašu jedinečnú individualitu? Toto je niekoľko tipov a trikov, ako si vybrať parfum, ktorý bude pre vás ideálny.

Prvé parfumy boli vyrobené z prírodných materiálov ako kôra, drevo, koreniny a rôzne druhy kvetov. A nie je tomu inak ani dnes. Slávne módne domy, ako sú Dior, Prada, Dolce&Gabanna alebo Gucci používajú jednu z najstarších ingrediencií, ktorou je mušus alebo pižmo.

Vedeli ste, že prvý moderný parfum vznikol v roku 1370 v Uhorsku na želanie kráľovnej Alžbety. Bola to tzv. Uhorská voda, založená na rozmaríne a levanduli.

Ako si vybrať parfum: Poznajte kategóriu vôní

Prvým krokom pri výbere parfému je rozpoznať, do ktorej kategórie vôní patríte. Parfémy sa obvykle delia na citrusové, kvetinové, orientálne, drevité a ďalšie. Ak máte radi sviežu a ľahkú vôňu, citrusové a kvetinové vône by mohli byť pre vás ideálne. Ak preferujete hlboké a zmyselné vône, siahnite po orientálnych a drevitých parfémoch a podobne.

Rozhodnite sa, kedy a kde budete parfum nosiť

Nie všetky parfumy sú vhodné na každú príležitosť. Pre denné nosenie zvoľte ľahkú a sviežu vôňu, zatiaľ čo na špeciálne udalosti môžete siahnuť po intenzívnejšej a zmyselnejšej. Rovnako dôležité je zvážiť, kde budete parfém nosiť. Hlavne to s parfumom nikdy neprežeňte.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Spodná bielizeň, ktorá vám uberie kilá navyše 

Parfum si otestujte

Nikdy nekupujte parfum na základe toho, ako vonia vo fľaštičke. Na vašej pokožke môže vôňa zareagovať inak. Navštívte parfumériu a vyskúšajte si niekoľko rôznych parfumov na svojej pokožke. Nezabudnite dať vôni čas, aby sa rozvinula a prejavila v plnej kráse. Po niekoľkých hodinách môžete lepšie posúdiť, či je daný parfum pre vás vhodný alebo nie.

Pozor na vašu pokožku

Vaša pokožka môže mať vplyv na to, ako dlho vám parfum vydrží. Suchá pokožka môže absorbovať vôňu rýchlejšie, zatiaľ čo mastná pokožka ju môže udržať dlhšie. Pred nákupom si vyskúšajte parfém na vašej pokožke a sledujte, ako sa mení po niekoľkých hodinách.

Tip od nás: Ak chcete, aby vám parfum na pokožke vydržal celý deň, natrite si na miesto, kde si parfum budete nanášať vazelínu. Áno, čítate správne! Naneste si ju na zápästie, krk či lakťovú jamku a užívajte si vôňu počas celého dňa.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Ako udržať oblečenie ako nové čo najdlhšie 

Ako si vybrať parfum s ohľadom na vašu osobnosť

Správny výber luxusných parfumov nám dokáže zlepšiť náladu a má na nás pozitívny vplyv. Zároveň dokáže posilniť našu identitu, jedinečnosť a odráža našu osobnosť a štýl. Preto sa pri výbere parfumu neponáhľajte. Nájsť ten pravý pre vás, ktorý vám bude vyhovovať môže trvať istý čas.

Top 10 najobľúbenejších parfumov:

1. Baccarat Rouge 540 by ​​Maison Francis Kurkdjian

2. Sauvage by Dior

3. No. 5 by Chanel

4. Miss Dior by Dior

5. Aventus od Creeda

6. Black Opium by Yves Saint Laurent

7. Shalimar by Guerlain

8. Acqua di Gio by Giogio Armani

9. Flowerbomb od Viktor & Rolf

10. CK One od Calvina Kleina

Pamätajte, že výber správneho parfumu nie je len o tom, ako dobre vonia vo fľaštičke, ale predovšetkým o tom, ako sa cítite, keď ho nosíte.